"Zanima me pod kojim uslovima je B92 dobio frekvenciju, sa kakvom vrstom programskog sadražaja i da li sada i na koji način oni mogu sopstvenom odlukom da postanu zabavna televizija", kazala je Marjanovićeva agenciji Beta.

Ona je navela da će predstavnike tog regulatornog tela (doskorašnje Republičke radiodifuzne agencije) pitati da li i na koji način televizija B92 kao nosilac nacionalne frekvencije može u hodu i u kojoj proceduri da postane, kako je najavljeno, zabavna televijza.

"Dakle, ako B92 kao nosilac nacionalne frekvencije menja svoju namenu i postaje sa tom frekvencijom zabavni kanal mislim da je potrebno da čujemo objašnjenje i osnov za takvu jednu vrstu promene", rekla je Marjanovićeva, koja je poslanica opozicione Demokratske stranke.

Prema njenim rečima, to pitanje i odgovor na njega je od najvećeg mogućeg interesa za javnost.

"Sada kada imamo novi paket medijskih zakona mislim da je vrlo važno da se i toj raspravi vidi da te zakone nismo doneli samo zato da bi se mediji privatizovali nego iz mnogih drugih razloga", navela je predsednica odbora.

Ona je kazala da je usvajanje tih zakona bilo uslov za pristupanje Srbije EU ne samo zbog privatizacije medija nego mnogo više zbog zaštite medijskih sloboda, medijskog pluralizma i garatovanja da će na elektronskim i drugim medijima koji imaju nacionalnu pokrivenost moći da postoje sadržaji koji će da garantuju različitost mišljenja, kritičko mišljenje, kulturne, obrazovne i programe koji štite prava manjina, odnosno sve ono što je tim zakonima predviđeno.

Prema njenim rečima, do sada su na sednicama na kojima su razmatrani izveštaji RRA pokretana različita pitanja i u petak će to sigurno biti slučaj posebno zbog ukidanja određenih kritičkih emsija kao što su "Utisak nedelje" koji se emitovao na B92 i "Problem" emitovan na Studiju B.

"Verujem da će poslanici sigurno postavljati pitanja i u vezi sa tim", kazala je Marjanovićeva.

Ona je kazala da je kao predsednica odbora zakazala redovnu sednicu na kojoj će se razmatrati redovan godišnji izveštaj Regulatornog tela za elektronske medije.

Upitana da li očekuje da će ta sednica biti protumačena kao pokušaj politizacije "skidanja" emisija sa televizijskih programa, Marjanovićeva je kazala da Skupština Srbije jeste političko, predstvaničko telo i da su sva pitanja koja se otvaraju u parlamentu naravno politička.

"Kako će ih ko okarakterisati, to je pravo svakoga da na određeni način doživi raspravu koju ćemo voditi ali zaista mislim da je zabrinjavajuće da se neka legitimna pitanja, pitanja koja proističu iz primene zakona koje smo doneli etiketiraju rečju politizacija. U Skupštini je apsolutno svako pitanje političko i tako treba i da bude", rekla je Marjanovićeva.