• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Botanička bašta u Beogradu u novom sjaju

Izvor mondo.rs

Beogradska botanička bašta, popularni Jevremovac, konačno je doživeo bolje dane. Zahvaljujući donaciji EU, posle dve godine rekonstrukcije, sutra otvara kapije za posetioce.

Botanička bašta Jevremovac danas je svečano otvorena posle dvogodišnje obnove finansirane projektom EU "Unapređenje infrastrukture visokoškolskih ustanova u Srbiji".

Kako se moglo čuti na svečanom otvaranju, povodom Dana Biološkog fakulteta,  zahvaljujući donaciji EU od 1,4 miliona evra renovrani su mali i veliki staklenik, a još 70 miliona dinara dali su Vlada Srbije i fakultet kako bi bili izvedeni radovi na otvorenom delu botaničke bašte.

Obiđite orhideje

U velikom stakleniku posetioci mogu da vide brojne tropske, egzotične biljke. Posebno mesto u ovom obnovljenom prostoru dobile su orhideje, predivnih boja, oblika i veličina.

Botanička bašta "Jevremovac" je jedinica Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Radno vreme i cene

Beogradska botanička bašta biće od sutra otvorena za posetioce svakog dana od 09 do 17 časova. - Deca do sedam godina, trudnice i osobe sa invaliditetom ne plaćaju ulaznicu.

- Pojedinačna ulaznica košta 200 dinara.

- Grupna ulaznica sa vodičem 250 dinara.

- Fotografisanje mladenaca u bašti, pa i u Japanskom vrtu 3.000 dinara (45 minuta do 10 osoba).

Pušenje je u Jevremovcu zabranjeno, kao i branje biljaka.

Prvu botaničku baštu Srbija je dobila 1847. godine zahvaljujući Josifu Pančiću. Posle velike poplave Dunava koji je devastirao Pančićev vrt, 1889. godine kralj Milan Obrenović Biološkom fakultetu poklanja imanje svoga oca Jevrema za potrebe nove botaničke bašte. Otud i današnje ime "Jevremovac".

Bašta se danas prostire na površini od oko pet hektara, gde se na otvorenom prostoru nalazi preko 350 vrsta drveća i žbunja, domaćih, evropskih i egzotičnih biljaka.

"Tokom rekosntrukcije Velikog staklenika, koji je u Jevremovac stigao iz Drezdena i poretstavlja biser viktorijanskog stila arhitekture, posebna pažnja posvećena je da se taj izgled u potpunosti sačuva", rekao je na otvaranju šef delegacije EU u Srbiji Majkl Deveport.

Dekan Biološkog fakulteta Jelena Knežević Vukčević izjavila je da ovaj fakultet, nažalost, obeležava svoj dan i otvara obnovljeni Jevremovac, a da još uvek oko 1.500 studenata, brojni profesori i službenici nemaju svoju zgradu, već su raštrkani u tri objekta.

Otvaranju obnovljenog objekta prirustvovali su ministar prosvete dr Srđan Verbić, brojni ambasadori, akademici, profesori BU, studenti...

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

jugogradnja

firma u kojoj sam zaposlen je izvodila kompletne radove u objektu!za posao koji je uradjen i koji je dve godine radjen to i nisu neke pare.delegacija evropske unije ne poklanja novac,u to budite sigurni!!!staklenac ima potpuno novu aluminijumsku eloksiranu konstrukciju,restaurirani su svi postojeci ukrasni elementi bravarije,i objekat poseduje najsavremenije sisteme klimatizacije,grejanja,navodnjavanja...

Др.

Годинама траје сређивање ове баште, али осим Јапанског врта који су 2004. донирали Јапанци и који је после десет година прилично пропао нисам видео неке значајне промене. Знам само да су административне згаде Баште сређене и возни парк, а амфитеатар, шта је са њим? Да ли је могуће да су толике паре отишле сам на стакленик?

neko

@Др. Rekonstrukcije su same po sebi skupe,ali je malo verovatno da su sve pare otisle u staklenik. Ne verujem da su pare koje donira EU arcene, evropa uvek kada daje pare , prati i gde odlaze.

special image