"Bez namere da štitimo bilo koga, a naročito ne one koji se bave kriminalom, smatramo da je u najmanju ruku neodgovorno da se svi pripadnici te elitne jedinice stavljaju na stub srama i satanizuju zbog neodgovornog ponašanja nekolicine njenih pripadnika", kazao je predsedavajući Predsedništva NSP-a Velimir Lukić.

On je ocenio da državni organi, pre svih policija i tužilaštvo, treba da rade svoj posao i pokrenu postupke protiv onih za koje postoji osnovana sumnja da su počinili krivična dela.

Kako se navodi u saopštenju, pripadnici Žandarmerije su podneli najveći teret tokom nedavnih poplava, spasivši nekoliko stotina ljudi u poplavljenim krajevima "u akcijama koje su se odvijale u nehumanim uslovima".


"Nisu se štedeli, već su živote ugroženih stavljali ispred svojih .Podsećamo i da je nedavno pripadnik te jedinice, naš kolega Stevan Sinđelić (30), tragično izgubio život na administrativnoj granici sa Kosovom i Metohijom, dok je obavljao redovne zadatke u Kopnenoj zoni bezbednosti", saopštio je NSP.

Dodaje se da pripadnici Žandarmerije u svim vremenskim uslovima čuvaju granice Srbije, obezbeđuju sve visoko rizične skupove i brinu o održavanju javnog reda i mira u državi.

"Zato još jednom apelujemo na medije i sve druge nosioce javnih funkcija u državi da ne ruše ugled hrabrih žandarma, već da učine sve kako bi državni organi nesmetano mogli da vode istrage, i da ukoliko bude elemenata za krivično gonjenje, pokrenu postupke i udalje one koji nisu dostojni da nose uniformu te jedinice", rekao je Lukić.

Protiv sedam pripadnika niškog odreda Žandarmerije podnete su krivične prijave zbog prebijanja i prekomerne upotrebe sile protiv brata premijera Aleksandra Vučića Andreja i dvojice pripadnika Vojno-bezbednosne agencije tokom Parade ponosa koja je održana 28. septembra u Beogradu.

Nekoliko dana kasnije, smenjen je sa dužnosti komandant niških Žandarma Senad Koštić.