Uz zahtev, to staleško udruženje je predalo i oko 2.000 potpisa građana koji su podržali "Proglas o medijskim slobodama", kao osnov za razgovor u parlamentu.

NUNS, u obrazloženju zahteva izražava zabrinutost "zbog sve očiglednijeg sužavanja prostora za slobodnu razmenu informacije, mišljenja i stavova na srpskoj medijskoj sceni".

U saopštenju se ističe i da su mediji i medijske slobode među najslabije ocenjenim oblastima u izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije za 2014.

"Smatramo da je to dodatni razlog zbog koga treba da se zabrinemo i pažljivo razmotrimo korake koje treba preduzeti kako bi se popravila situacija u ovoj važnoj oblasti usklađivanja sa standardima EU", navodi se u saopštenju.

Ukazuje se i da su osnovni uslovi za razvoj demokratije i vladavine prava u jednom drustvu "otvoren i odgovoran javni dijalog o ključnim temama i slobodni mediji" a da na " na srpskoj medijskoj sceni toga ima sve manje, umesto da, sa napretkom pregovora sa EU, proces bude obrnut".

NUNS je izrazio uverenje da bi organizovanje javnog slusanja u parlamentu "doprinelo afirmaciji medijskih sloboda i slobode izrazavanja kao temeljnih drustvenih vrednosti bez kojih nema napretka Srbije na njenom evropskom putu".