Kako izgledaju praistorijski reptili koji su 150 miliona godina vladali planetom Zemljom, a onda, pre 65 miliona godina, na kraju krede, nestali, posetioci mogu da vide do 1. decembra na Kelemegdanu.

"Izložene su replike dinosaurusa u prirodnoj veličini, od kojih je najveći diplodukus, visine 11 metara i dužine 20 metara. Dinosaurusi predstavljaju atrakciju za sve posetioce, a posebno su interesantni najmlađima zato što mogu da priđu eksponatima, da ih pipnu, da se igraju, slikaju", rekla je Dubravac a prenosi "Blic".

Prema njenim rečima, radili su ih svetski najpriznatiji proizvođači replika dinosaurusa u "Dinosauerer parku" kod Hanovera, a na Kalemegdanu su izloženi iz humanitarnih razloga.

 "Deo prihoda od prodatih ulaznica namenjen je obnovi vrtića "Dečja radost" u Svilajncu", rekla je Dubravac i navela da su dinosaurursi izloženi na Kalemegdanu u saradnji sa kolegama beogradskog Prirodnjačkog muzeja, Beogradske tvrđave i Fonda B92.

Posle Kalemegdana, gde su premijerno izloženi, replike dinosaurusa biće vraćene u Prirodnjački centar u Svilajncu, gde su trenutno izloženi skeleti replika dva najveća dinosaurusa - diplodokusa i tireksa.

Izgradnja Prirodnjačkog centra, površine 3.000 kvadratnih metara, počela je sredinom 2010. godine i koštala je oko 6,5 miliona evra. Finansirana je sredstvima Evropske investicione banke za istraživanje i razvoj u javnom sektoru i tim sredstvima raspolagalo je Ministarstvo prosvete i nauke.

Prirodnjački centar je, po konceptu, jedinstven ne samo u Srbiji već i u regionu, ocenjuje Dubravac i dodaje, da pored izložbenog prostora ima naučne učionice i labaratorije za naučno-istraživački rad, 3D bioskop, kao i kafić sa bibliotekom.