• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrabrost vatrogasaca neće biti zaboravljena

Izvor MONDO/Agencije

Pripadnici vatrogasno spasilačkih jedinica obeležavaju 180 godina postojanja te službe, uz poruku ministra unutrašniih poslova da njihova hrabrost tokom intervencija u polavama i požarima nikada neće biti zaboravljena.

Nebojša Stefanović je na stručnom skupu povodom180 godina vatrogastva u Srbiji, istakao da će uloga vatrogasno spasilačakih jedinica u budućnosti, zbog klimatskih promena, biti sve značajnija u spasavanju ljudi i imovine.

Zadatak svih nas je da im pomognemo kako bi im taj posao bio što lakši, rekao je Stefanović podsetivši da su pripadnici vatrogasno spailačkih jedinica tokom majskih poplava bili prvi na terenu i evakuisali više od 13.000 građana.

On je naglasio i da su pripadnici vatrogasno spilsačkih jedinica pri tome pokazali nesvakidašnju hrabrost, kao i da njihovo požrtvovanje ne poznaje granice.

Stefanović je, navodeći primere požrtvanja tokom majskih poplava podsetio na tragično nastradalog vatrogasca Dejana Lazarevića, istakvši da je on paradigma onog što su danas vatrogasci spasioci.

Prema njegovim rečimna, pripadnici vatrogasno spasilačkih jedinica koji su u sastavu Sektora MUP za vanredne situacije su i tokom snežnih nepogoda pokazali veliko požrtvovanje i hrabrost izvlačeći ljude i decu iz smetova.

Načelnik Sektora MUP za vanredne situacije Predrag Marić je naglasio da su pripadnici vatrogasno spislačkih jednica prvi na terenu u slučaju požara, poplava, zemljotresa...ali i hemijsko tehnoloških incidenata i saobraćajnih nesreća.

"Humanost i požrtvovanja vatrogasaca su dobro poznati...i obično se kaže da oni idu tamo odakle svi beže", rekao je Marić naglasivši da su pripadnici tih jedincia uvek bili uz građane kada je najteže.

Prema njegovim rečima, tako je bilo i u Prvom i Drugom svetskom ratu, i godinama posle, posebno tokom NATO agresije kada su imali bezbroj intervencija, kao i u narednim godinama.
On je ocenio i da će uloga pripadnika tih jedinica u budućnosti, zbog očekivanih elementarnih nepogoda i klimatskih promena biti još izraženija ukazavši na neophodnost daljeg stručnog usavršavanja i tehničkog opremanja.

Marić je istovremeno naglasio i značaj preventivnog delovanja u suprotstavljanju vanrednim situacijama - požarima, poplavama, ...ali i tehničkih i hemijskih incidenata.

"Uložen dinar u preventivu štedi sedam dinara u slučaju štete", podsetio je Marić istakavši da se trend povećanja intervencija vatrogasaca na godišnjem nivou povećava u velikoj meri.
Prema njjegovim rečima, u poslednjih 15 godina pripadnici vatrogasno spsilačkih jednica su na godišnjem nivou imali prosečno 28.000 intervencija, a samo u 2012. više od 44.500 izlazaka na teren.

"Zato je neophodno i stalno usavršavanja, uvežbnavanje i podizanje nivoa opremljenosti kako bi brže i bolje radili", istakao je Marić.

U cilju bržeg reagovanja u slučaju požara, poplava, zemljotresa ali i bilo koje druge vanredne situacije potrebno je uvesti i u Srbiji jedinstveni broj za pozive nadležnih službi - "112", najvaljeno je na skupu.

Pomoćnik ministra za informacione tehnologije Slobodan Nedeljković je rekao i da se radi na uvođenju tog sistema koga koristi sve ervropske države.

Stefanović i Marić su uručili plakete najistaknutijim pripadnicma vatrogasno spisliačkih jedinica.

Plakete su posthumno dodeljene vatrogasacu Dejanu Lazareviću i pripadniku Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) Milanu Gujaničiću, koji su nastradali u akcijama spasavanja tokom majskih poplava u Srbiji. Plakete su uručene članovima njhovih porodica.

Priznanja su primili i vatrogasci iz Beograda, Vranja, Pančeva, Subotice i Šapca.

Vatrogasno spasilačake jedinice obeležavaju 7. novembar kao svoj Dan, jer je 1834. godine tadašnji ministar unutrašnjih poslova Đorđe Protić, po naredbi kneza Miloša Obrenovića, potpisaa Uredbu o gašenju požara.

Prethodno je, u Kragujevcu, u noći između 6 i 7. novembra u velikom požaru izgorelo 11 dućana što je bio direktan povod da se počne sa regulisanjem pitanja zaštite od požara i preventive od izbijanja vatre.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image