• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Leševi divljači na zatrovanim njivama u Banatu

Izvor mondo.rs

Na parcelama na kojima je rasturano seme tretirano pesticidima lovci od sredine prethodne nedelje kupe leševe divljači, saopštilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Zebnje korisnika severnobanatskih lovišta u atarima Novih Kozaraca, Srpske Crnje i Ruskog Sela počele su da se obistinjuju.

U početku su to bili uginuli fazani koji nađeni u remizama na tretiranim njivama, kao i zečevi, a 17. novembra pronađena je i prva strogo zaštićena vrsta, mišar, kao i jedan već načeti srndać.

To, kako tumače otnitolozi, ukazuje na činjenicu da je već došlo do sekundarnog trovanja - kada se grabljivci hrane plenom koji je otrovan, te od toga i sami uginjavaju.

Lokalni lovci su u strahu i ne konzumiraju fazane koje su prethodnog vikenda lovili u okolini, javlja RTV.

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije postavlja pitanje da li zaista treba da dođe do ozbiljnog narušavanja zdravlja ljudi da bi se zloupotreba pesticida iskorenila.

Kako navodi Društvo, ogromne površine na kojima tretirano, za sada, nepoznatim pesticidom, ostaju velika pretnja ali i jasan znak da sve administrativne i stručne mere koje ograničavaju upotrebu pesticida ni izbliza nisu dovoljne.

Ornitolozi traže da se Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, odnosno nadležne Uprave za zaštitu bilja i šuma javno iznesu rezultate analiza tretiranog semena, imena fizičkih i pravnih lica koja su učestvovala u oštećenju životne sredine i mere koje su preduzete da se dalje posledice spreče.

Kako se navodi, hitno su potrebna i nedvosmislena uputstva o tome kako da se ponašaju korisnici lovišta i lokalno stanovništvo u odnosu na novonastalu situaciju.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zastitar

Dok su se regularno koristili Furadan i Mesurol nije bilo mrtvih zivotinja,a od prosle godine kad je uvedena zabrana prometa i koriscenja odjednom pune njive mrtvih zivotinja. Propaganda...

special image