Tokom burne rasrpave parlametnarci su češće reklamirali Poslovnik o radu nego što su vodili debate o amanmadnima na predložena rešenja koji, kako tvrde u vladajućoj koaliciji, predstavlja savez države i građana u borbi protiv korupcije.

Oni koji se usude da uzbunjivače otpuste, premeste ili oštete, biće suočeni sa odgovorom države, predviđa zakon.

Ministar pravde Nikola Selaković istakao je da će država zaštiti one koji prijavljuju sumnju na korupciju, kao i da bi predlog zakona trebalo da ohrabri svakog pojedinca da prijavi zloupotrebu.

Predloženi zakon podržaće, prema najavama, stranke vladajuće koalicije i deo opozicije, ukoliko budu usvojeni njihovi amandmani kojima se, kako tvrde, popravljaju ta zakonska rešenja.

Poslanici vladajuće koalicije tvrde da će ta zakonska rešenja dovesti do nastavka borbe protiv korupcije i institucionalnog uspostavljanja saveza države i građana na tom polju, dok poslanici opozicije imaju različite stavove.

Iz DS su poručili da će zakon podržati ukoliko budu prihvaćeni njihovi amandmani, a iz SDS da nikakvi amandmani ne mogu da poprave ta zakonska rešenja u kojima se više pažnje obratilo "zaštiti od (zloupotrebe) uzbunjivača" nego njihovom ohrabrivanju da prijave korupciju.

Kritičari Predloga zakona objasnili su da su problematični rokovi koje ovaj zakon donosi, da će tek za šest meseci početi da se primenjuje, a da od tog dana još godinu dana poslodavci imaju obavezu da svoja dokumenta unutar firmi usklade sa novim zakonom tako da se postavlja pitanje šta će se dešavati u tom vakum prostoru.