• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nisu smanjena prava osoba sa invaliditetom

Izvor Tanjug

Ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Aleksandar Vulin otvorio je danas izložbu umetničkih radova povodom Svetskog dana osoba sa invaliditetom.

On je tom prilikom rekao da to minstarstvo i vlada nisu smanjili ni jedan jedini dinar u bilo kom opsegu prava osoba sa invaliditetom.

Vilin je rekao da nije bilo smanjenja ni nadoknada, ali ni dotacija koje se daju udruženjima.
"U skladu sa planom obezbedili smo redovno finansiranje 22 pokrajinske i 11 republičkih organizacija osoba sa invaliditetom. Za njihovo redovno funkcionisanje obezbedili smo 223 miliona dinara", reako je Vulin.

On je dodao da se nada da će se do kraja godine, ukoliko Skupština Srbije bude imala dovoljno prostora, raspravljati o zakonima o uptorebi psa vodiča i upotrebi znakovnog jezika, dok sa sigurnošću može da kaže da će sledeće godine biti donet zakon o udruženjima.

"Kvalitet jednog društva se meri prema tome kako se to društvo odnosi prema svojim najslabijim članovima. Osobe sa invaliditetom pripadaju najranjivijoj grupi, ali oni nisu nevidljivi, oni su punopravan i važan deo ovog društva koji itekako može da doprinese. Oni nisu na teretu društva, oni su deo društva. Imaju svoje posebne potrebe i mi kao organizovana ljudska zajednica te potrebe treba da prepoznamo i maksimalno pomognemo da one budu zadovoljene", rekao je Vulin.

Ministar je ukazao da društvo u celni mora da sagleda položaj osoba sa invaliditetom, da moraju da se uključe i lokalne samouprave i preduzeća.

On je apelovao na sve da nabavljaju proizvode od preduzeća u kojima rade osobe sa invaliditetom jer oni mogu puno toga da proizvedu.

Izložbu radova osoba sa invaliditetom, zajedno sa Vulinom, otovirli su predsednik Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Srbije Milan Stošić i izvršna direktorka te organizacije Ivanka Jovanović.


Pomoćnik ministra za rad Vladimir Pešić ukazao je povodom obeležavanja tog dana da trenutni položaj osoba sa invaliditetom u Srbiji nije na zavidnom nivou, ali da se država trudi da unapredi i pomogne njihovo veće uključivanje u sve aspekte društvenog života.

"Niska je stopa zaposlenosti osoba sa invaliditetom, donet je Zakon o zapošljavanju osoba sa invaliditetom i on je neke rezultate već dao. Ono što vidimo na terenu je da je jedna od stvari koje su problem- obrazovanje budući da ukoliko osoba nije dovoljno obrazovana manje su sanše da bude negde zaposlena, a bez zaposlenja nema kompletne inkluzije i na tome ćemo svi zajedno raditi", rekao je Pešić.

Pešić je naveo da će se do kraja godine u skupštinskoj proceduri naći dva zakona, jedan o upotrebi znakovnog jezika, a drugi koji se odnosi na kretanje slepih i slabovidih osoba uz pomoć psa vodiča.

Pešić je ukazao da je glavni cilj uključivanje osoba sa invaliditeom u socijalni i ekonomski život Srbije i da na tom planu učinimo sve što možemo.

Kao jednu od važnih aktivnosti naveo je što je predstavnik Ministartsva rada izabran kao član komiteta koji čine predstavnici zemalja članica potpisnica konvencija o pravima osoba sa invaliditetom, koji čini 12 eksperata.

Govoreći o broju osoba koje žive sa nekim od oblika invaliditeta, Pešić je kazao da nema preciznih podataka, i da se procenjuje da one čine oko 10 odsto populacije.

"Bazu podataka nemamo, ali smo pokrenuli njenu izradu, taj posao je započet i imaćemo podatke do kraja godine", rekao je Pešić.

On je precizirao da je cilj da se načini neka vrsta socijalne karte, gde će biti ne samo podaci o broju, već celokupnom statusu svake osobe od toga da li radi, da li prima neku nadokanu od države, da li je zaposlena i kakav je njen status kada je u pitanju obrazovanje.


Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. decembar, obeležava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obeležavanje tog dana s ciljem da se unapredi i omogući osobama sa invaliditetom jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno ucešće u društvu.

Taj dan je povod da se skrene pažnja na probleme s kojima se osobe sa invaliditetom suocavaju, a to su pre svega, siromaštvo, visoka stopa nezaposlenosti i iskljucenost iz društva.

Procene su da približno 15 odsto svetske populacije živi sa nekim oblikom invaliditeta.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image