• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stanovi skupi, prodaja sve veća

Gradjani Srbije sve češće kupuju nekretnine, uprkos visokim cenama i nedovoljnoj izgradnji stanova, za kojima je potražnja daleko iznad ponude. Beogradu i ostalim regionalnim centrima u kojima je tražnja najveća, hronično nedostaju mali stanovi, kao i veliki stambeni kompleksi koji bi mogli da pruže pun komfor stanovanja, saglasili su se u izjavama Tanjugu predstavnici domaćih i stranih agencija za promet nekretnina.

Gradjani Srbije sve češće kupuju nekretnine, uprkos visokim cenama i nedovoljnoj izgradnji stanova, za kojima je potražnja daleko iznad ponude.

Beogradu i ostalim regionalnim centrima u kojima je tražnja najveća, hronično nedostaju mali stanovi, kao i veliki stambeni kompleksi koji bi mogli da pruže pun komfor stanovanja, saglasili su se u izjavama Tanjugu predstavnici domaćih i stranih agencija za promet nekretnina.

Predsednik Udruženja posrednika u prometu nekretnina Tomislav Sekulić ocenio je da je tržište nekretnina u Srbiji u usponu i broj realizovanih prodaja u porastu, ali da će cene stanova rasti dok god tražnja bude veća od ponude.

Prema njegovim rečima, prosečna cena kvadrata u Beogradu je od 1.000 do 2.000 evra, u Novom Sadu od 800 do 1.400 evra, a u Nišu od 900 do 1.700 evra.

On je istakao da tržištu najviše nedostaju mali stanovi i veliki ekskluzivni stambeni kompleksi, kao i kvalitetne lokacije za izgradnju poslovnih objekta i hotela.

"Generalno, Srbija je interesantno tržište zbog interesovanja stranih investitora", rekao je Sekulić i ocenio da bi u narednih tri do pet godina domaće tržište moglo da se stabilizuje, a ponuda poboljša.

On je ocenio da je domaće tržište nekretnina "poprilično neuredjeno", jer, pored "neprofesionalnih i nesavesnih posrednika, ali i kupaca i prodavaca", nedostaje i zakonska regulativa koja bi uredjivala usluge posredovanja.

U agenciji za promet nekiretnina "Stankom" Tanjugu je rečeno da je promet nekretnina u Srbiji ove godine povećan u odnosu na lane, čemu je najviše doprinelo odobravanje stambenih kredita.

Predstavnici te agencije ukazali su na nedostatak novih i kvalitetnih stanova i napomenuli da je najveća potražnja za manjim stanovima koji koštaju do 50.000 evra.

Na tržište Srbije stigla je i najveća svetska kompanija za promet nekretnina "Rimeks", čiji predstavnici ocenjuju da su cene i izgradnje i stanova ovde visoke, zato što se još malo gradi i to uglavnom ekskluzivni prostori.

Oni smatraju da će veća izgradnja pristupačnijih stanova doprineti snižvanju cena i oživaljavanju prometa.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u prvoj polovini godine u Srbiji je izgradjeno stanova ukupne površene 82.805 kvadratnih metara, prosečne površine 55 kvadrata, a prosečna cena kvadratnog metra novoizgradjenog stana je 84.879 dinara (oko 1.060 evra).

Najskuplji kvadratni metar je u Beogradu 111.195 dinara ( 1.400 evra), a najjeftiniji u Vrbasu 34.400 (430 evra).

Cena gradjevinskog zemljišta najviša je u Beogradu, gde kvadratni metar košta 23.027 dinara ( oko 900 evra), a najniža u Pančevu - 990 dinara.

Cena gradjenja u Beogradu po kvadratu iznosi 56.424 dinara ( 700 evra), a najpovoljnija je u Zaječaru 25.000 ( oko 300 evra).

U drugom tromesečju ove godine završeno je 88,5 odsto stanova više nego u istom periodu lane, a ukupna površina je povećana za 83,2 odsto.

Ukupna vrednost izvedenih radova na stambenim zgradama povećana je za 12,5 odsto, dok je broj nezavršenih stanova smanjen je za 21 odsto.

U isto vreme, vrednost ugovorenih radova povećana je za 15,3 odsto, dok je broj radnika na gradilištima smanjen za 3,4 odsto, a broj cacsova rada za oko tri odsto, što govori da ponovo dolazi do stagnacije u izgradnji, uz poskupljenje gradnje.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image