Nakon sastanka koji je trajao više od četiri sata u zgradi Vlade Srbije ministar Selaković je obavestio advokate da će pitanje paušalnog oporezivanja danas biti rešeno usvajanjem izmena propisa na sednici Vlade Srbije.

Pitanje poreza biće rešeno tako što će iznos paušalnog poreza advokatima u ovoj godini biti povećan za 10 odsto u odnosu na 2013. u skladu sa zahtevima advokature.

U saopštenju Ministarstva pravde navodi se da je na sinoćnjem sastanku dogovoreno da se razgovor o ostalim otvorenim pitanjima nastavi u četvrtak popodne u prostorijama Ministarstva pravde.

Obe strane su se saglasile da je za rešenje problema značajno postaviti vremenska ograničenja jer je u najboljem interesu građana da se do rešenja dođe u najkraćem periodu, dodaje se u saopštenju.

Takođe, jedan od zaključaka sastanaka jeste i formiranje tela koje bi bilo sastavljeno od predstavnika Advokatske komore Srbije i MInistarstva pravde koje će u kratkom roku razmotriti i definisati izmene zakona.

Razgovorima, koji su nastavljeni posle više od mesec dana, osim ministra pravde, prusustvovao je predsednik Advokatske komore Srbije Dragoljub Ðorđević i predsednici svih osam regionalnih advokatskih komora u sastavu AKS, kao i predstavnici CCBE Peter Saboa, UIA Andraš Seckaj i IBA Peter Koveš.

CCBE je Asocijacija udruženja i advokatskih komora Evropske Unije, UIA je Međunarodna unija advokata, a IBA Medunarodna asocijacija advokatskih komora.



Skupštinu planiranu za 11. decembar AKS je u utorak odložila za 22. decembar, kako bi imala vremena da razmotri moguće ishode pomenutog sastanka.

Juče se navršilo tačno tri meseca od početka obustave rada beogradskih advokata. Advokati u Srbiji su u štrajku od 17. septembra, pošto je Skupština AKS 13. septembra donela tu odluku uz zahteve da se izmeni Zakon o javnom beležništvu i prateći set zakona, regulisanje paušalnog oporezivanja advokata i smenu ministra pravde.

Početkom novembra Skupština Srbije je na predlog Ministarstva pravde izmenila odredbe pomenutih zakona ukinuvši ekskluzivitet javnih beležnika za sastavljanje ugovora o prometu nepokretnosti.

Međutim izmenama je ustanovljena obavezna solemnizacija ugovora kod javnog beležnika koji sačine sami građani ili uz pomoć advokata.

Te izmene nisu zadovoljile advokaturu, koja želi da sačinajvanje ugovara ostane u sferi privatnog a ne javnog prava, odnosno da javni beležnici samo overavaju ugovore koje sastave advoakti ili građani, kao što su to do septembra činili sudovi.

Tokom dva meseca protesta tvrdili su da postoje i druge nepravilnosti u procesu uvođenja javnog beležništva.