• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pazite se agencija koje izdaju stanove!

Većina agencija za izdavanje nekretnina prvo uzima novac za članarinu, a onda gradjanima daje brojeve telefona u stanovima koji su već izdati, preskupi ili koji uopšte i ne postoje

Iznajmiti stan u Beogradu bez velike muke, posrednika i agencija poslednjih godina postaje gotovo neverovatno, piše "Press". Put koji zakupac mora da predje da bi došao do "normalnog" stana dug je i komplikovan, a skoro uvek podrazumeva kontakt sa agencijama koje se "profesionalno" bave rentiranjem.

Neretko se dešava da pošto agencija prikupi novac od članarina jednostavno promeni adresu i tako prevari ljude koji zbog toga ne mogu da joj udju u trag.

Dešava se da agencije uzmu novac za stanarinu i više meseci unapred, da bi na kraju ispalo da stan uopšte ne izdaje osoba koja je uzela novac. Lažni stanodavac obično nestane bez traga.

Da bi što pre i bez velikog maltretiranja došao do stana, podstanar se često odluči da uzme agenciju kao posrednika, često nesvestan da njegovi problemi počinju baš tog trenutka.

Naime, agencije će mu odmah ponuditi stan baš onakav "kakav je želeo", ali ako uplati članarinu od, najčešće, 2.000 dinara. Tek kada uplati, potencijalni zakupac shvata da je postao žrtva prevare jer dobija spisak stanova koji su uglavnom izdati, ne odgovaraju ceni ili lokaciji koju je tražio ili, neretko, uopšte ne postoje.

"Uzeli su mi članarinu od 2.000 dinara i obećali da će mi naći garsonjeru od 150 do 200 evra. Pošto sam sklopio ugovor sa agencijom, jedan od agenata me je odveo u stan i ispostavilo se da je stan izdat.

Obećali su da će mi svakog dana davati listu sa novim stanovima i naći stan u roku od mesec dana. Posle toga, svakog dana od devojke iz agencije dobijao sam listing stanova, a kada bih pozvao dobijeni broj, stan je bio izdat, ili nije bio po ceni koju mi je agencija dala, ili je adresa bila nepostojeća", objašnjava student koji je na ovaj način tražio stan.

Ukoliko, pak, podstanar reši da "zaobidje" agencije i pozove broj sa oglasa "bez posrednika", opet dobija agenciju, a ne vlasnika. Kako oglasi koje stanodavci daju u oglasima završe u agencijama, niko ne zna.

"Delom je i naša obaveza da iskontrolišemo agenciju ukoliko do problema dodje. Medjutim, često ljudi i ne proveravaju ugovore koje potpisuju pre nego što daju novac. Ugovori su najčešće sastavljeni tako da se u njima ništa ne precizira i ne obećava", objašnjava načelnik tržišne inspekcije Radenko Ćetković.

On takodje dodaje da bi u slučaju veće prevare gradjani trebalo da se obavezno obrate policiji, prenosi "Press".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image