• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Virtuelni klimatski centar u Beogradu

U Beogradu će biti otvoren virtuelni regionalni centar za praćenje klimatskih promena u jugoistočnoj Evropi i Srbiji, najavljeno je na Šestoj ministarskoj konferenciji "Životna sredina za Evropu" koja je u sredu otvorena u Beogradu. Centar će biti osnovan po ideji Beogradske inicijative, pokrenute zbog potrebe oštrijeg reagovanja na nivou vlada zemalja jugoistočne Evrope na sve oštrije klimatske promene, koje taj evropski region posebno ugrožavaju, uz trend daljeg nastavka.

U Beogradu će biti otvoren virtuelni regionalni centar za praćenje klimatskih promena u jugoistočnoj Evropi i Srbiji, najavljeno je na Šestoj ministarskoj konferenciji "Životna sredina za Evropu" koja je u sredu otvorena u Beogradu.

Centar će biti osnovan po ideji Beogradske inicijative pokrenute zbog potrebe oštrijeg reagovanja na nivou vlada zemalja jugoistočne Evrope na sve oštrije klimatske promene, koje taj evropski region posebno ugrožavaju, uz trend daljeg nastavka.

Srbija, prema podacima medjunarodnih organizacija u oblasti ekologije, pre svega Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o promeni klime (UNFCCC), čije obaveze mora ispunjavati, spada u zemlje u kojima se nastavlja trend visokih vazdušnih temperatura i isparavanja, te je kako se obrazlože, osnivanje ovakvog centra neophodno.

Prema tim izvorima, u Srbiji se u narednim periodima može očekivati smanjenje broja dana pod snegom i globalno smanjenje širine snežnog prekrivača, ali i padavina u toplim periodima godine.

Osnovni zadatak "virtuelnog" centra za praćenje efekata i razumevanje klimatskih promena, koji će se osnovati u Beogradu, biće da se u saradnji sa regionalnim zemljama izradi Okvirni akcioni plan za klimatske promene u regiji jugoistočne Evrope.

Šestu ministarsku konferenciju "Životna sredina za Evropu", koja je okupila predstavnike 56 zemalja i više medjunardnih asocijacija, u Sava centru otvorio je predsednik Srbije Boris Tadić.

"Ova konferencija je jedan od najvažnijih dogadjaja u Srbiji posle demokratskih promena 2000. godine", kazao je Tadić i dodao da pitanja životne sredine treba tretirati kao pitanja najviše kategorije, jer je "poštovanje prirode poštovanje nas samih".

Predsednik Srbije je izrazio zadovoljstvo što je posle dve godine "teškog rada gotov nacrt teksta Strategije odraživog razvoja.

"Važan izazov je podsticaj biznisa i ekonomije da ulažu u zaštitu životne sredine, što je naročito značajno na globalnom nivou", rekao je on ističući da se zalaže za uvoz vozila koja koriste čista goriva.

Najavljujući otvaranje regionalnog centra za praćenje klimatskih promena u Srbiji, Tadić je naglasio da Srbija ima dugu tradiciju u istraživanju klimatskih promena i podsetio na dostignuća Milutina Milankovića.

Predsedavajući konferenciji, ministar za zaštitu životne sredine Saša Dragin, izrazio je zadovoljstvo što je Beogradu poverena organizacija ovog važnog skupa.

Zajedno sa predstavnicima ostalih zemljama učesnica Dragin, potpredsednik Vlade Srbije Božidar DJelić i ministar poljoprivrede Slobodan Milosavljević učestvovali su u promotvnoj vožnji biciklima ispred Sava centra koja je prethodila svečanom otvaranju konferencije.

U radu trodnevnog skupa osim ministara i predstavnika ministarstava nadležnih za zaštitu životne sredine iz 56 zemalja članica Ekonomske komisije UN za Evropu (UNECE), Kanade i SAD, učestvuju i predstavnici drugih zemalja članica UN, medjunarodnih organizacija, predstavnici nevladinih organizacija i medija.

Pojedine državne delegacije predvode ministri zaštite životne sredine, a prvi put u istoriji procesa učestvuju i ministri prosvete zemalja članica Ekonomske komisije UN za Evropu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image