Na promociji knjige predsednika upravnog odbora Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Miroslava Hadžića "Uskraćena bezbednost", Janković je rekao da građanin više nije u centru interesovanja i da država ne prepoznaje da "nema državnog interesa koji je suprotstavljen građanskom".

On je podsetio da građani imaju pravo da rade ono što im nije zabranjeno, dok država sa druge strane može da radi samo ono što joj je zakonom određeno, dodavši da "bezbednost mora da bude institucionalizovana, a ne stvar dogovora".

"Akteri bezbednosti i nasilnosti koriste iste alate, silu, oružje i tajni rad. Bezbednost karakteriše to što je ona predvidljiva, a ne proizvoljna", kazao je Janković.

Videojanković bezbednost

Zaštitnik građana kazao je da je u Srbiji prisutna i militarizacija bezbednosti i upitao zašto premijera obezbeđuje vojna bezbednosna služba, kada je on civilna vlast i upozorio na ozbiljnost izlaženja iz zakonskih okvira.

Profesor prava na fakultetu Union Bogoljub Milosavljević ocenio je da političari i vlast kontrolišu bezbednosne službe, ali da je uvek pitanje u čijem interesu se bezbednost kontroliše.

On je ocenio i da su neke elite nepotrebno prezaštićene.

"Elita može da ima i veći nivo bezbednosti od onog što je razumno. Postoje i ljudi koji su previše obezbeđeni, a to ne zaslužuju. Neke estradne ličnosti i političari imaju državno obezbeđenje, o trošku budžeta, a nasuprot tome stoje građani koji nisu toliko bezbedni", kazao je Milosavljević.

Hadžić je rekao da svi građani Srbije "žive u neizvesnosti jer ne znaju šta će država da uradi i hoće li biti bezbedni".

Navodeći sa se slaže sa ocenom da je strategija bezbednosti preširoko definisala i pobrojala pretnje po državu, Hadžić je rekao da "strategija saopštava da smo od svega i svačega ugroženi i izgleda kao da nam nema spasa", kazao je Hadžić.