![](/img/placeholders/placeholder-mondo.png)
"Hoću da verujem da je do Nove godine moguće da se nađe rešenje, ali mislim da nije realno da do toga dođe", rekao je Selaković posle otvaranja poslednje, 25. povereničke kancelarije za alternativne sankcije u Novom Pazaru.
Selaković je podsetio da je u decembru održano sedam sastanaka stručnih timova Advokatske komore Srbije (AKS) i Ministarstva pravde.
Prema rečima ministra, ovaj protest advokata ili štrajk doneo je mnogo štete sprskom pravosuđu koje je u procesu reformi i koje, i bez toga, ima dovoljno velikih problema sa kojima treba da se bori.
"Sporno pitanje, za advokatsku komoru to su dva pitanja, a ja kažem da je to jedno pitanje - svakako nije, ne sme i ne treba da bude razlog za potpunu blokadu srpskog pravosuđa", naveo je Selaković.
Ministar je podsetio da advokati ne rade već gotovo šest meseci, s obzirom da su rad obustavili najpre na 15 dana u junu, u julu i avgustu su bile sudijske ferije, a od septembra ponovo je obustavljen rad advokata u celoj Srbiji.
Advokatska komora Srbije saopštila je ranije danas da su pregovori stručnih timova AKS i Ministarstva pravde završeni potpunim neuspehom, tvrdeći da odgovornost za neuspeh pregovora snosi Ministarstvo.
AKS navodi da su pregovori, koji su vođeni u protekle dve sedmice, na sedam sastanaka neuspešni zbog stava Ministarstva pravde da ne prihvata nikakve izmene odredbi Zakona o javnom beležništvu i pratećih zakona koje su sporne za advokaturu.
"Ministarstvo pravde tokom pregovora nije iskazalo spremnost za izmene zakona, iako su zahtevi AKS zasnovani na poštovanju ustavnosti, zakonitosti i garantovanih ljudskih i građanskih prava građana Srbije", navodi se u saopštenju.
Advokati su obustavili rad u celoj Srbiji 17. septembra tražeći izmene pomenutih zakona, regulisanje paušalnog oporezivanja i smenu ministra pravde.
ADVOKATI OPET PRED USTAVNIM SUDOM
Više stotina advokata protestovalo je danas ispred zgrade Ustavnog suda jer se gotovo četiri meseca ne odlučuje o njihovim inicijativama za ocenu ustavnosti Zakona o javnom beležništvu.
"Skup je organizovan kako bi uputili urgenciju i apel Ustvanom sudu jer već četiri meseca ne rešava po našim inicijativama za ocenu ustavnosti zakona", rekao je za advokat iz Beograda Vladimir Galjak.
Prema članu 67. Ustava Srbije, pravnu pomoć pružaju advokati i jedinice lokalne samouprave, tako da su ovlašćenja koja su data Zakonom data javnim beležnicima neustavna, naglasio je Galjak.
Prve inicijavite za ocenu ustavnosti pomenutih zakona predate su Ustavnom sudu 17. septembra.
Ustavni sud je 12. novembra saopštio da je održao pripremnu sednicu povodom njihove kao i inicijative za ocenu ustavnosti obustave rada advokata, koja je počela 17. septembra u celoj Srbiji.
Advokati su stupili u protest sa obustavom rada, jer smatraju da su neustavne pojedine odredbe pomenutih zakona, a traže i regulisanje paušalnog oporezivanja i smenu ministra pravde.
Ustavni sud Srbije je 11. decembra saopštio da je do tog dana dobio ukupno 76 incijativa za ocenu ustavnosti povodom Zakona o javnom beležništvu i drugih sa njim povezanih zakona, kao i da se po tim predmetima prioritetno postupa.
Advokati su u više navrata podnosili urgenicuje Ustavnom sudu, kako bi požurio sa donošenjem odluka o njihovim inicijativama.
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Ako se bilo šta loše desi, odgovorni su Partizanov predsednik i trener": Čović se još jednom oglasio pred meč
Završen protest studenata u Kragujevcu: Petnaestočasovne blokade pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje"