• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Krivične prijave protiv odgovornih u šećerani

Načelnik republičke sanitarne inspekcije u Zrenjaninu Stanimir Masal podneće krivičnu prijavu protiv odgovornih lica u zrenjaninskoj šećerani zbog puštanja u promet 820 tona šećera u kojem je utvrdjeno prisustvo metalne piljevine i koji nije za ljudsku upotrebu.

 Krivične prijave protiv odgovornih u šećerani
Načelnik republičke sanitarne inspekcije u Zrenjaninu Stanimir Masal podneće krivičnu prijavu protiv odgovornih lica u zrenjaninskoj šećerani zbog puštanja u promet 820 tona šećera u kojem je utvrdjeno prisustvo metalne piljevine i koji nije za ljudsku upotrebu.

Masal je, nakon inspekcijskog pregleda u fabrici, utvrdio i da na papirnim džakovima od 50 kilograma, u koje je pakovan taj šećer, nigde nije naznačeno da šećer nije za ljudsku upotrebu.

Zrenjaninska šećerana pre nekoliko dana isporučila je 50 tona šećera sa metalnim opiljcima firmi "SKOM" iz Vrbasa, a 780 tona kompaniji "Lugonja petrol" iz Novog Sada, kompenzujući na taj način dugove prema tim firmama.

Uprkos ugovoru u kojem je naznačeno da te firme znaju o kakvom se šećeru radi i deklaracijama i otpremnicama na kojima je to navedeno kompanija "Lugonja petrol" prodala je 50 tona tog šećera firmi "Voćar lutka" u Prijepolju. Do sada nije potvrdjeno da se taj šećer pojavio u maloprodaji.

Tehnički direktor zrenjaninske šećerane Miroslav Vlatković objasnio je da se takav šećer obično ponovo preradjuje ili se metalni opiljci iz šećera odstranjuju uz pomoć magnetnih traka, ali to nije uradjeno jer je na insistiranje menadžera firmi "SKOM" i "Lugonja petrol" šećer odnešen iz fabrike.

Generalni direktor šećerane Dragan Mitrović istakao je da se u procesu proizvodnje, pogotovu na početku kampanje prerade šećerne repe, takav šećer redovno pojavljuje, a količine su ove godine bile veće zbog nekoliko prekida do kojih je u proizvodnji dišlo nakon što je fabrici bila obustavljena isporuka energenata.

Zabranjen promet 970 tona šećera

Načelnik Odeljenja sanitarne inspekcije u Zrenjaninu Stanimir Masal izjavio je Tanjugu da je zabranjen promet 970 tona šećera proizvedenog u Fabrici šećera u Zrenjaninu čiji su uzorci poslati na analizu zbog toga što su pronadjeni metalni opiljci.

Šećer koji ne sme biti korišćen za ljudsku upotrebu kupile su firme "Lugonja-petrol" iz Novog Sada i Skom iz Vrbasa, a iako je Sanitarna inspekcija Južnobačkog okruga stopirala prodaju najvećeg dela tog šećera, pojedini mediji navode da je jedan njegov deo ipak je stigao na tržište i to u Beograd.

Masal kaže izjavio da je Odeljenje sanitarne inspekcije u Zrenjaninu dobilo obaveštenje o prodaji "neuslovnog" šećera, posle čega je obavljena inspekcijska kontrola. Utvrdjeno je da je 50 tona tog šećera kupila firma DOO "Skom" (Scom) iz Vrbasa, a 778 tona kompanija "Lugonja-petrol" iz Novog Sada.

"O tome smo odmah obavestili Sanitarnu inspekciju za Južnobački okrug, a u ponedeljak smo u Fabrici šećera u Zrenjaninu obavili i vanredni pregled i utvrdili da je kompanija 'Lugonja-petrol' direktno iz zrenjaninske fabrike prodala i isporučila 50 tona šećera firmi 'Voćar-lutka' sa sedištem u Prijepolju", rekao je Masal.

Generalni direktor Zrenjaninske šećerane Dragan Mitrović izjavio je da se na otpremnicama iz šećerane i na deklaracijama koje idu uz svaku isporuku navodi da šećer nije za ljudsku upotrebu i da su firme "Lugonja-petrol" i "Skom" dale pismene izjave da ga neće prodavati firmama koje se bave prometom šećera, niti konditorima.

"Mi smo upozoravali kupce da šećer po ustaljenoj tehnologiji treba da ponovo ide na pretapanje i da se ponovo kristališe, ali oni su bili nestrpljivi i insistirali na tome da šećer, takav kakav je, što pre preuzmu. Prema mojim informacijama, veći deo šećera je u skladištima kod prvih kupaca i, koliko znam, Sanitarna inspekcija Vojvodine je obeležila taj šećer i zabranila njegovo stavljanje u promet", izjavio je Mitrović.

Sanitarna inspekcija u Zrenjaninu utvrdila je da šef laboratorije u fabrici šećera Vera Vujanov nije potpisivala izveštaje o analizi šećera proizvedenog od 21. novembra do 30. novembra.

U Zrenjaninu je sanitarna inspekcija na lageru fabrike zatekla još 152 tone i 350 kilograma šećera čiji je promet zabranjen, a uzorci poslati Zavodu za zdravstvenu zaštitu u Zrenjaninu na analizu.

"Konzumni kristalni šećer pakovan je u džakove od 50 kilograma, na kojima nije bilo dodatne deklaracije da je neupotrebljiv za ljudsku ishranu", napominje Masal.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image