• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija jedina u regionu "odobrava" kasetne bombe

Izvor Beta

Srbija je jedina država u regionu koja još nije pristupila Konvenciji o zabrani kasetne municije, iako je i sama žrtva te vrste naoružanja, upozorili su predstavnici udruženja Akcija i pomoć.

Oni su juče na tribini organizovanoj na Pravnom fakultetu u Nišu podsetili da je Konvenciju o kasetnoj municiji do sada potpisalo 115 zemalja, a ratifikovalo njih 86.

Članovima pomoć za raščišćavanje

Predsednik udruženja "Akcija i pomoć" Slađan Vučković, koji je i sam žrtva kasetne municije, izjavio je da je neophodno da država što pre pristupi Konvenciji o kasetnoj municiji. "Pristupanjem Konvenciji, dobili bi od razvijenih zemalja potpisnica pomoć za dekontaminaciju. U našoj zemlji postoje i dalje velika područja koja nisu očišćena od kasetnih bombi, kao i delovi Save i Dunava", rekao je Vučković.

Profesor Pravnog fakulteta u Nišu Nebojša Raičević ocenio je da ne postoje pravne prepreke da Srbija pristupi Konvenciji koja je na snazi od 1. avgusta 2010. godine.

"Osnovno pitanje oko pristupanja Konvenciji je interes države. Naša država mora da odluči da li bi joj to bilo od koristi ili ne. Odluka o pristupanju još nije doneta verovatno zbog toga što se radi o veoma složenom pitanju", kazao je Račević.

On je istakao da Konvencija s jedne strane zabranjuje upotrebu, proizvodnju, skladištenje i prenos kasetne municije, a s druge strane predviđa pomoć za direktne i indirektne žrtve kasetne municije.

Kako je naveo, kasetne bombe i dalje predstavljaju opasnost za građane Srbije.

"Radi se o oružju koje može da eksplodira i desetinama godina nakon bombardovanja. Dizajnirano je i obojeno tako da privlači pažnju, tako da su njegove najčešće žrtve civili", kazao je Vučković.

Prema njegovim rečima, 90 odsto ukupnog broja žrtava kasetne municije čine civili, a među njima čak trećinu čine deca.

Tribinu "Kada bi Srbija pristupila Konvenciji o kasetnoj municiji", organizovalo je Udruženje građana "Akcija i pomoć" uz podršku organizacije "Hendikep Internacional", Pravnog fakulteta i niškog Medija centra.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gz

A nar je tukao Zanzibar i Tunguzija sa tom vrstom municije koje nisu potpisnice kao ni Srbija pa zato niko i ne odgovara za tu upotrebu

Lee

Zašto bi ae država bavila tim trivijalnim stvarima. Kao da je kod nas bilo ko poginuo ili ostao obogaljen zbog upotrebe kasetnih bomba.

special image