Profesor Pravnog fakulteta u Nišu Nebojša Raičević ocenio je da ne postoje pravne prepreke da Srbija pristupi Konvenciji koja je na snazi od 1. avgusta 2010. godine.
"Osnovno pitanje oko pristupanja Konvenciji je interes države. Naša država mora da odluči da li bi joj to bilo od koristi ili ne. Odluka o pristupanju još nije doneta verovatno zbog toga što se radi o veoma složenom pitanju", kazao je Račević.
On je istakao da Konvencija s jedne strane zabranjuje upotrebu, proizvodnju, skladištenje i prenos kasetne municije, a s druge strane predviđa pomoć za direktne i indirektne žrtve kasetne municije.
Kako je naveo, kasetne bombe i dalje predstavljaju opasnost za građane Srbije.
"Radi se o oružju koje može da eksplodira i desetinama godina nakon bombardovanja. Dizajnirano je i obojeno tako da privlači pažnju, tako da su njegove najčešće žrtve civili", kazao je Vučković.
Prema njegovim rečima, 90 odsto ukupnog broja žrtava kasetne municije čine civili, a među njima čak trećinu čine deca.
Tribinu "Kada bi Srbija pristupila Konvenciji o kasetnoj municiji", organizovalo je Udruženje građana "Akcija i pomoć" uz podršku organizacije "Hendikep Internacional", Pravnog fakulteta i niškog Medija centra.
Partizanova kriza traje, nova drama i šesti poraz u nizu: Ledej i Mirotić utišali punu Arenu
"Da završim Evroligu u 10. kolu? Hajde baš da vidimo!" Željko povisio ton, jedno pitanje ga iznerviralo
Ostoja Mijailović se oglasio o krizi u Partizanu: Ostaje nam da verujemo treneru i igračima
Srbija izbegla poraz i poslednje mesto: Protiv Danske igramo za četvrtfinale Lige nacija!
Ima li Partizan lidera na terenu? Porazi se nižu u Evroligi, a nema ko da "povuče ručnu"