• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako ćemo se grejati ove zime

Gradjani koji nemaju centralno grejanje verovatno će dobro izmeriti čime će se grejati ove zime. Mada je grejna sezona odavno počela, čini se da gradjani tek ovih dana obilaze prodavnice i dobavljače, kupuju peći, ali i ugalj, drva, gas.

Gradjani koji nemaju centralno grejanje verovatno će dobro izmeriti čime će se grejati ove zime, pišu "Večernje novosti". Mada je grejna sezona odavno počela, čini se da gradjani tek ovih dana obilaze prodavnice i dobavljače, kupuju peći, ali i ugalj, drva, gas.

Izvesno je da svi beže od grejanja na struju, jer je ona najskuplja, ali mnogima TA peći, kao i uljni radijatori, koji se na raznim akcijskim ponudama mogu povoljno kupiti, i dalje služe za dogrevanje.

"Drva su najbolja za grejanje dela stana", kaže Luka K. kojeg smo zatekli na beogradskoj Trošarini, kraj kamiona sa drvima i ugljem.

"Mnogima još nije uveden gas, pa se, ako nisu prikačeni na toplane, snalaze kako umeju. Čujem, žale se, hladni im radijatori. Peći na drva kupuju i oni koji na to ranije nisu ni pomislili, pre svega zbog toga što one dobro greju, ali su i zdrave."

Gotovo da nema prodavnica koje nude TA peći, ali je zato gužva u onima koje prodaju kalorifere, uljne radijatore, šporete na drva ili gas, posebno, ako je kupovina moguća i na rate.

"Naše peći dobre su za domaćinstva koja hoće da se greju, ali i kuvaju i peku na šporetu" kažu u fabrici peći "Milan Blagojević", koji po proizvodnji ponovo izbija u sam vrh.

"Šporet "smederevac" je i dalje medju najpopularnijima, a na srpskom tržištu je broj jedan. Najviše se koristi u seoskim i prigradskim domaćinstvima, u poslednje vreme traže ga proizvodjači zdrave hrane. Ove jeseni najviše nam traže novi šporet "magnum", sa termometrom u rerni i posebnom pregradom za podgrevanje hrane".

Ovakve peći, koje brzo postižu temperaturu i dugo je zadržavaju, koštaju od 15.000 do 40.000 dinara. Neka domaćinstva koja su se odlučila za etažno grejanje kupila su kotlove na čvrsta goriva i oni koštaju od 60.000 do 650.000 dinara. Kotlovi za gas koštaju od 42.000 do 180.000. Najskuplji su kotlovi na mazut i tečna goriva i njihova cena ide i do milion dinara.

U odnosu na prošlu godinu, od svih vrsta ogreva pojeftinilo je jedino lož-ulje, pa litar sada košta 57 dinara, sa prevozom. Cene uglja i drva nešto su više nego lane, a pravdaju ih povećanjem troškova prevoza.

"Tona "kolubare" je oko tri hiljade dinara", kaže prodavac. "Ugalj "kostolac" košta oko 3.500 dinara, "kovin" je od 3.300 do 4.000 dinara. Tu su i "banovići", od 7.000 do 8.000 dinara, "vreoci" su od 6.300 do 6.800 dinara, dok je ruski ugalj nešto manje popularan kod nas, pre svega zbog cene - košta od 7.800 do 9.500 dinara."

Drva i ugalj mogu se platiti i na rate, ističu prodavci. U zavisnosti od toga gde odvoze ogrev, formiraju i cenu prevoza.

"Ovo je pravo drvo", hvali svoju ponudu prodavac na jednom zemunskom stovarištu. "Bukovina je oko 3.300 dinara, kubik hrastovine 3.600, dok je cena cerovine 3.650 dinara. Istina, ima i jeftinijih drva, ali ona nisu kvalitetna. I, valja reći da nakupci nude drva i za 25 evra, zato što su ona šuplja i ne drže vatru."

Srbija, kažu, troši tri puta više energije od Nemačke. U Beogradu je najviše domaćinstava koja se greju putem toplana, njih oko 260.000. U Leskovcu, na primer, tek petina ima centralno grejanje, dok je u Nišu više od 80.000 onih koji se greju na ovaj način.

Istina, svi bi hteli da ih greju toplane. Mada, i cene gasa razlikuju se od grada do grada. Gas je najjeftiniji u Požarevcu i košta oko 25 dinara, a najskuplji u Zrenjaninu, gde ga plaćaju gotovo 60 dinara.

"Najjeftinije je daljinsko grejanje, ali je nevolja što se plaća čitave godine, a sezona je oko šest meseci", kaže Mirka Lukić, penzioner iz Beograda.

"U komšiluku se mnogi greju na uljne radijatore, ali su im mesečni troškovi od 2.500 do gotovo 8.000 dinara. To i nije, baš, jeftina stavka."

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image