• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Telekom najuspešniji u 2006. godini

Najveću dobit u prošloj godini od 15,8 milijardi dinara ostvarilo je preduzeće elekom Srbija, objavljeno je u publikaciji časopisa "Biznis i finanisije", "Biznis top 2006".

Najveću dobit u prošloj godini od 15,8 milijardi dinara ostvarilo je preduzeće elekom Srbija, objavljeno je u publikaciji časopisa "Biznis i finanisije", "Biznis top 2006".

U publikaciji, u kojoj je predstavljeno poslovanje najvećih srpskih firmi, na drugom mestu je Termoelektrana Nikola Tresla (TENT) iz Obrenovca sa dobiti od 10,2 milijarde dinara, a na trećem Naftna industija Srbije (NIS) sa sedam milijardi dinara dobiti.

Ukupni prihodi preduzeća u Srbiji prošle godine su iznosili 4.798 milijardi dinara, što je za 33 odsto više nego u 2005. godini, dok su ukupni rashodi iznosili 4.677 milijardi dinara, odnosno 29 odsto više nego u 2005. godini.

Kako je objavljeno, najveći prihod u 2006. godini ostvarilo je NIS od 257,4 milijardi dinara, a na drugom mestu je Elektroprivreda Srbije (EPS) sa 69,8 milijardi dinara prihoda.

"Na listi vodećih 500 kompanija centralne i istočne Evrope, nalazi se šest kompanija iz Srbije", izjavio je direktor kompanije Deloit iz Beograda Dragan Djuričin.

Kako je rekao, NIS se nalazi na 22. mestu, a Delta Holding koja je druga kompanija po veličini u Srbiji, nalazi se na 83. mestu u regionu, a na 49. mestu po veličini medju privatnim kompanijama. Na listi su i Ju-es-stil, EPS, Telekom Srbija i Srbijagas.

Jedan od vlasnika EKI investmenta Aleksandar Vlahović, izjavio je na prezentaciji da više od 30 odsto imovine pripada javnim preduzećima i naglasio da bez privatizacije i restrukturanja javnih preduzeća nema unapredjenja efikasnosti i konkurentnosti srpske privrede.

On je naglasio da ne postoji jedinstven način privatizacije javnih preduzeća, dodajući da je najveći oprez potreban kod EPS-a.

Vlahović je naglasio da treba biti oprezan da se državni monopol ne bi pretvorio i privatni monopol, dodajući da je potrebno formiranje nezavisnih regulatornih tela.

Broker u Sintezi invest grupi Nenad Gujaničić ocenio je da je razlog zbog koga je ponuda tržišnog materijala na Begradskoj berzi veoma slaba, to što najveća državna preduzeća još nisu izašla na berzu.

"Uzroci zbog kojih privatne kompanije ne izlaze na berzu su neupućenost, nemaju poverenja u finansijske institucije i nemaju nameru da otkrivaju finansijske izveštaje", kazao je on.

Prema njegovim rečima, razlog državnih kompanija je moć tih kompanija, dodajući da političke elite nisu u stanju da raspodele deo vlasti u tim preduzećima.

Kako je procenjeno na prezentaciji, ukupan kapital javnih preduzeća u Srbiji u prošloj godini iznosio je 1.087 milijardi dinara, a najveće preduzeće u Srbiji prema kapitalu u 2006. godini bila je Elektroprivreda Srbije sa kapitalom od 308,3 milijarde dinara.

Najbolja mala i srednja preduzeća prema dobiti su DMB iz Beograda, Ju-es-stil iz Smedereva i Dorćol iz Beograda.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image