• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU otvara tržište za nabavku oružja

Evropska komisija najavila je okvirni plan otvaranja tržišta EU za više milijardi evra vredan uvoz naoružanja i vojne opreme, ohrabrivanjem članica da dozvole veću konkurenciju u toj oblasti i omoguće većem broju ponudjača učešće na javnim oglasima za nabavku oružja.

Evropska komisija, izvršno telo Evropske unije (EU) najavila je okvirni plan otvaranja tržišta Unije za više milijardi evra vredan uvoz naoružanja i vojne opreme, ohrabrivanjem članica da dozvole veću konkurenciju u toj oblasti i omoguće većem broju ponudjača učešće na javnim oglasima za nabavku oružja.

Nova pravila, koja će biti precizirana u 2006. godini, omogućavaće nadležnim organima EU da utiču na vlade da obezbede veću konkurentnost u oblasti nabavke, radova ili pružanja usluga u vojnom sektoru.

Vlade EU sada imaju pravo da isključe njihov odbrambeni sektor iz domaćih tržišnih pravila o konkurenciji i o pravu učesća na javnim oglasima, ukoliko procene da se radi o njihovim "suštinskim bezbednosnim interesima."

Evropska komisija, medjutim, smatra da članice Unije "vrlo često" koriste te bezbednosne argumente.
Kao rezultat takve politike, udeo ugovora potpisanih u proceduri konkurentnosti ostaje veoma mali u većini zemalja, dok državni snabdevači i dalje nastoje da zadrže lavovski deo vojnog sektora.
Takav manjak otvorenosti i slobodne konkurencije ometa konkurentnost evropske industrije naoružanja i povećava troškove za nabavku vojne opreme u EU koja premašuje 30 milijardi dolara, navodi Komisija.

Otvorenije evropsko tržište za vojne nabavke omogućiće čitavoj industriji, pogotvo manjim i kompanijama srednje veličine, da učestvuju na tenderima u EU.

Ukupni izdaci EU za vojne potrebe u 2003. godni iznosili su 169 milijardi evra, 1,7 odsto ukupnog bruto domaćeg proizvoda članica, a najveći proizvodjači oružja u EU su Britanija, Nemačka, Francuska, Italija, Švedska i Španija.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image