Ako fasadu ošteti maloletna osoba do 14 godina, kaznu će morati da plati njegov roditelj, usvojitelj, statratelj ili hranitelj.
Gradski menadžer Goran Vesić rekao je novinarima da su do sada kazne bile 5.000 dinara i da je bilo mnogo nelogičnosti jer su te kazne morale da plaćaju skupštine stanara oštećenih objekata.
"Suludo je da naplaćujete kaznu vlasnicima stanova neke zgrade zato što je neki vandal napisao grafit na njihovoj zgradi, s čim oni nemaju nikakve veze", rekao je Vesić.
On je objasnio da je kazna rada u javnom interesu predviđena Zakonom o prekršajima, a na osnovu nje će počinioci, ukoliko to odredi Prekršajni sud, morati da obrišu grafite.
Prema njegovim rečima, slične odluke već postoje u Njujorku, Londonu i Berlinu.
Vesić je dodao da će zgrade biti premazivane "antigrafit" bojom koja omogućava njihovo lako brisanje.
U saradnju sa opštinama, dodao je Vesić, biće određene lokacije na kojima će moći da se pišu grafiti "a koji će biti umetnost, a ne vandalizam".
Šef odborničke grupe Demokratske stranke Balša Božović kazao je da podržava pojedina rešenja i dodao da smatra da će ova odluka doprineti da diskriminatorni grafiti budu uklonjeni.
On je napomenuo da grafite kao deo urbane kulture treba razlikovati od onih koji ruže grad.
"Smatram da je važno formirati komisiju u najbržem mogućem roku, jer neko može biti osuđen na neku od ovih kazni, ali bez komisije koja ne postoji", kazao je Božović.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Mislite da će biti lako? Neće! Savo Milošević zna da će se Partizan mučiti do kraja godine