Više tužilaštvo u Beogradu podnelo je sudu optužni predlog protiv njih 6. februara.

Portparol Višeg suda Tanja Koljenšić rekla je Tanjugu da, s obzirom da je u pitanju optužni predlog (skraćeni postupak), on nije išao na sudsko potvrđivanje (kao što bi bilo u slučaju podizanja optužnice) već je odmah zakazan glavni pretres za 24. mart.

Pripadnici Žandarmerije terete se da su kao saučesnici izvršili krivično delo napad na vojno lice u vršenju vojne službe u sticaju sa krivičnim delom zlostavljanje i mučenje.

Oni se terete i za krivično delo zloupotrebe službenog položaja, u vezi sa njihovim učešćem u događajima na dan održavanja Parade ponosa.

Istog dana, 6. februara, Prvo osnovno javno tužilaštvo odbacilo je krivične prijave protiv dvojice vojnih policajaca koje je podneo Zaštitnik građana Saša Janković.

Kako je tada saopšteno, Prvo tužilaštvo je, "posle brižljive analize i sagledavanja svih dokaza priloženih uz krivičnu prijavu zaštitnika građana, dokumentacije i podataka prikupljenih u predmetu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, a po krivičnoj prijavi MUP-a, Sektora za unutrašnju kontrolu, protiv pripadnika žandarmerije našlo da nema osnova za pokretanje postupka protiv prijavljenih lica Jovanovic Saše i Stanković Saše".

Iz tog razloga, kako je tada navedeno u saopštenju, krivična prijava je odbačena.

Zaštitnik građana podneo je Višem javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijavu 14. januara protiv dvojice pripadnika Uprave Vojne policije zbog napada na pripadnike Žandarmerije u vršenju službene dužnosti.

On je prijave podneo povodom incidenta tokom prošlogodišnje Parade ponosa kada su se pripadnici Žandarmerije sukobili sa četiri osobe, od kojih su dve braća visokih javnih funkcionera.

Više javno tužilaštvo podiglo je optužni predlog protiv Predraga Mitrovića, Slavka Stojanovića, Dragana Savića, Dalibora Đorđevića, Zlatka Gigića, Bobana Lekića, Mitra Milosavljevića i Radeta Matića.

Oni su optuženi zbog sumnje da su kao saizvršioci počinili krivično delo napada na vojno lice u vršenju službe u sticaju sa krivičnim delom zlostavljanja i mučenja.

Okrivljenima se optužnicom Višeg javnog tužilaštva u Beogradu na teret stavlja i krivično delo zloupotrebe službenog položaja.

Zamenik višeg tužioca juče i prekjuče saslušao je okrivljene žandarme, posle čega je doneo odluku o podizanju optužnog predloga.


Prema nezvaničnim informacijama "Politike", svi žandarmi su tokom saslušanja kod tužioca ostali pri iskazima koji su dali u policiji, nekoliko dana posle incidenta.

Okrivljeni su ispričali da su na dan incidenta, oko 11.20 primetili da se prema njima kreće grupa od četiri nepoznate osobe.

U jednom trenutku te osobe su stigle do kordona, a kako su ličile na osobe koje žele da napadnu učesnike Parade ponosa, zatražena su im dokumenta.

"Jedan od njih je iz džepa izvadio nešto što je ličilo na legitimaciju i uz niz uvreda rekao da je pripadnik Vojske Srbije. U jednom trenutku učinilo se kao da žele da probiju kordon i fizički se obračunaju sa policijom. Posle izvesnog vremena došlo je i do fizičkog obračuna", izjavili su žandarmi, a prenosi list.

Prijave koje je protiv pripadnika Vojne policije podneo zaštitnik građana su odbačene, a on je prijave podneo zbog sumnje da su se oglušili o usmena naređenja, nastojeći da prođu kroz postavljeni kordon i uđu u prostor koji su štitili pripadnici Žandarmerije.

Zaštitnik je o tom incidentu tražio dokumentaciju iz Ministarstva odbrane i Ministarstva unutrašnjih poslova, ali odgovor vojnog ministarstva nije dobio.