Uz to, u znak protesta časovi su skraćeni na 30 minuta.

Nekadašnji učenici, sada predavači na inostranim univerzitetima, u pismu podrške su istakli da je Gimnazija u Smederevu "uvek bila poznata po kontinuirano kvalitetnom profesorskom kadru koji je, zajedno s đacima, donosio mnogobrojne nagrade s republičkih i saveznih takmičenja".

"Naša gimnazija je uvek bila poznata i po vrednim đacima, koji su postali uspešni poslovni ljudi, a ovim činom je ugled naše škole uprljan gestom čiste lične koristi i otvorenog nepotizma", smatraju 24 potpisnika zaposlena u Barseloni, Frankfurtu, Luksemburgu, Milanu, Cirihu, Bernu, Antverpenu i Lozani i na Novom Zelandu.

Videosmederevo gimnazija

U protestnoj povorci nisu bili i učenici nižih razreda jer su maloletni.

— Miloš Janković (@jankovicmilos) March 3, 2015

Profesori ne daju izjave medijima već novinare upućuju da na školskoj tabli čitaju saopštenja.

Posle konkursa i izbora Milutina Vučkovića na mesto direktora po peti put, gradska prosvetna inspekcija zatražila je od Ministartsva prosvete da se u Gimnaziju uvede prinudna uprava i razreše dužnosti organi škole.

— Mr_Z (@zeljkomilojevic) March 3, 2015

Obrazloženje za tako radikalnu meru je mišljenje inspektora da je direktor, koji je imao podršku odgromne većčine nastavnika, ometao konstituisanje novog Školskog odbora.

U saopštenju kolektiva Gimnazije, koje je na skupu je pročitala profesorka Dragana Marinković kaže se da su nastavnici pod pritiskom "vršioca direktora Radmile Trajković i lokalnih moćnika" i da im se preti "zatvaranjem Gimnazije i otpuštanjem".

Ministar prosvete Srđan Verbić usmeno je obećao da će se sa smederevskim profesorima sastati u četvrtak, 5. marta.