Odluka je doneta iako je nova emisija "Reporter", koja je emitovana prošlog ponedeljka, postigla dobar rejting i izazvala brojne reakcije, saopštila je ta televizija.

"Za TV B92 najvažnija je bezbednost naših novinara i u ovom trenutku jedino racionalno rešenje jeste da odlaganjem emisije bar na neki način zaštitimo novinare redakcije Insajder", navodi se u saopštenju te televizije. 

Urednica "Reportera" Brankica Stanković već godinama ima policijsko obezbeđenje, a ismevanje cele situacije u kojoj se nalazi dodatno je ugrozilo njenu ali i bezbednost novinara iz njenog tima, dodaje se.

"Isto tako shvatili smo da društvo u kojem živimo nažalost još nije sazrelo da na pravi način prihvati otvaranje brojnih tema kojima se ova redakcija godinama bavi", navela je TV B92.

Unapred svesni da će ova odluka izazvati različita tumačenja ističemo da redakcija Insajdera ostaje sastavni deo B92 i da će kao i do sada imati svu podršku uredništva kuće u kojoj su zaposleni, dodaje se u saopštenju. 

Posle ovog saopštenja usledilo je i saopštenje MUP-a Srbije u kom se navodi da je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da će MUP nastaviti da obezbeđuje Brankicu Stanković zato što je ona bezbednosno ugrožena i postoje objektivni razlozi za pružanje takve vrste zaštite.

ANEM: DRŽAVA DA OBEZBEDI USLOVE ZA EMITOVANJE

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) zatražila je danas od nadležnih da osiguraju bezbednost novinarima redakcije "Insajder" kao i uslove u kojima
mediji, zbog zaštite novinara neće morati da odlažu emitovanje emisija.

ANEM izražava žaljenje što je odluka da se odloži emitovanje emisjije "Reporter" o poslovanju najvećih srpskih fudbalskih klubova, rukovođena interesom bezbednosti i željom da se zaštite novinari redakcije.

"Uprave klubova, preko njima bliskih medija, ismevali su i dovodili u pitanje odluku države da se urednici Insajdera Brankici Stanković dodeli policijsko obezbeđenje, a novinarka 'Reportera' sprečena je i u pokušaju uzimanja izjave od direktora FK Crvena zvezda, intervencijom navijača sa kojim je direktor kluba prethodno srdačno razgovarao", dodaje ANEM.

Brankica Stanković je, dodaje ANEM, ogorčena odsustvom reakcije države na neistine u kampanji koja se protiv nje vodi, tražila da joj se, na njenu odgovornost, obezbeđenje ukine.

"U zemlji u kojoj već decenijama ne znamo ko je ubio novinare Dadu Vujasinović i Milana Pantića i još čekamo suđenje za ubistvo Slavka Ćuruvije, država je obavezna da uloži dodatni napor i založi sav autoritet kako bi novinarima obezbedili bezbednost i slobodu izražavanja", navodi ANEM.

Prema oceni ANEMA, takva obaveza nadležnih organa u Srbiji istovremeno je i njihov dug, ne samo prema novinarima već i građanima Srbije čije je ustavno pravo da budu obaveštavani o pitanjima od javnog značaja, i da, pri tom, o takvim pitanjima budu
obaveštavani od medija oslobođenih od straha.