Kako je pokazala upravo objavljena specijalna publikacija "Romi u Srbiji", autora Svetlane Radovanović i Aleksandra Kneževića sa Geografskog fakulteta u Beogradu, u južnoj i istočnoj Srbiji živi 39 odsto od ukupnog broja Roma, dok ih je najmanje u Šumadiji i zapadnoj Srbiji, svega 14 odsto ukupnog broja te populacije.

Posmatrano po opštinama, najveće učešće Roma u ukupnom stanovništvu zabeleženo je u Kostolcu (19,5 odsto), Bojniku (14,9 odsto) i Vranjskoj Banji (14,4 odsto).

Prosečna starost Roma je oko 28 godina, što ih čini znatno mlađima u odnosu na ukupno stanovništvo Srbije, koje je u proseku staro 42,2 godine.

Kako se navodi u saopštenju Republičkog zavoda za statistiku popis iz 2011., na osnovu koje je urađena publikacija koja predstavlja celovitu i sveobuhvatnu studiju o Romima u Srbiji, nije sproveden na teritoriji AP Kosovo i Metohija, dok je u opštinama Preševo i Bujanovac zabeležen smanjen obuhvat usled bojkota od strane većine pripadnika albanske nacionalne zajednice.

U popisu 2011. godine podaci o nacionalnoj pripadnosti su, shodno važećim ustavnim odredbama, rezultat slobodnog izjašnjavanja građana, odnosno roditelja, usvojitelja ili staratelja kada je reč o deci mlađoj od 15 godina. Studije "Romi u Srbiji" nastoji da doprinese boljem sagledavanju i razumevanju društvenog položaja i stepena socijalne integrisanosti romske etničke zajednice.

U njoj se kroz pregled demografskih, socioekonomskih i drugih karakteristika romske populacije daje prikaz istorijskog i demografskog razvitka ove etnicke zajednice, pocev od 19., pa do prvih decenija 21. veka.