Spomenik se vraća u stanje u kakvom je prvobitno podignut 2000. godine akcijom „Večernjih novosti“, a sada na inicijativu premijera Aleskandra Vučića, piše taj beogradski dnevnik.
To znači da će spomeniku biti vraćena i skulptura devojčice koja je imala lik malene Milice Rakić, jedne od bolnih, nevinih žrtava NATO bombardovanja.
Spomenik će biti obezbeđen, osvetljen i, što je posebno važno, ubeležen u registar spomenika Zavoda za zaštitu kao kulturno dobro. O njemu će se starati Gradsko zelenilo, a Skupština grada će izdvojiti novac za novu skulpturu.
Ovo je najkraći odgovor na inicijativu predsednika Vlade Aleksandra Vučića za obnovu spomenika koja se podudarila sa namerom "Novosti" i Skupštine grada da se trajnom belegu bola i opomene vrati dostojan izgled i zaštita.
U tom smislu u sredu je u Gradskoj kući postignut i konkretan dogovor - potrebnim radovima će se pristupiti već narednih dana. S time su se saglasili predstavnici grada i naše redakcije.
„To je naš dug stradaloj deci, opomena ratnom besmislu i lekcija za pokolenja, da je ljudski život neponovljiv, a stradanja nevine dece najbolnija rana“, kazao je gradski menadžer Goran Vesić i najavio da će u posao obnove spomenika biti uključene sve nadležne gradske službe.
Spomenik. Tašmajdan. Beograd.
Sramota!! A Milice nema!! pic.twitter.com/T6l0znibMW
BRONZANA FIGURA NETRAGOM NESTALA
Spomenik je podignut 24. marta 2000, na prvu godišnjicu NATO agresije na SRJ. Simbolizovao je, u liku malene Milice, stradanje 79 dece. Idejno rešenje dao je vajar Ostoja Balkanski (preminuo u januaru 2013). Bronzana skulptura devojčice, po rešenju Balkanskog, urađena je u livnici dobrotvora braće Jeremić. Finalnu obradu uradili su vajari, braća Radović, iz Beograda.
Mermerna krila leptira koja su obgrlila skulpturu rad su majstora kamena, Živana Jezdimirovića iz Aranđelovca. A epitaf na spomeniku "Bili su samo deca", po konkursu koji su raspisale "Novosti", sročila je devojčica Ana Golubović iz Kostolca. Čitava armija poštovalaca "Novosti" bila je uključena u to da spomenik "Nezaboravnik", kako su mu čitaoci dali ime, raširi krila u Tašmajdanskom parku, na mestu dečjeg sastajališta.
Iste godine, samo nekoliko meseci posle postavljanja, međutim, vandali su sa spomenika odneli bronzanu skulpturu devojčice.
Niko nikada nije uspeo da otkrije ko je to učinio i gde je ona završila. Pretpostavlja se da je bila plen kradljivaca bronze.
Spekulisalo se da je zasmetala novim, demokratskim vlastima, pa su je uklonili. Ove spekulacije potire činjenica da je mermerni spomenik, sa posvetom, svih ovih godina na mestu na kome je i bio. U prilog tome ide i to što su ga, svake godine, na dan obeležavanja godišnjice NATO agresije, posećivali i polagali vence i cveće predstavnici gradske uprave, kao i države, pišu „Novosti“.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji