Svilanović kaže da je oko 25 odsto ljudi u svim zemljama okruženja, u istraživanju koje je u novembru i decembru prošle godine sproveo Savet za regionalnu saradnju, na pitanje šta mislite da je temelj uspeha u vašem životu u budućnosti odgovorilo "da vredno radimo", ali da razlike počinju kod obrazovanja.

"Svega 14 odsto gradana Srbije je reklo da vidi vezu između svoje budućnosti i obrazovanja. To jeste najdramaticniji podatak. Deluje kao da građani Srbije ne veruju da obrazovanje ima veze sa tim kako će živeti. Naprotiv, to su partijske knjižice, veze i vezice", rekao je Svilanović.

Prema njegovim rečima, svi građani regiona ocenjuju da je stanje u njihovim državama loše, a građani Srbije prednjače u pesimizmu kad je reč o prognozama.

"Najbliži su im građani Hrvatske i BiH. Tu je kriza očigledno najviše pritisla i otuda negativno očekivanje šta donosi budućnost", kaže Svilanović.

Na pitanje šta im je najveći problem, građani regiona su istakli nezaposlenost, a Svilanović navodi da se zaposleni boje da će izgubiti posao, a nezaposleni da ga nikad neće dobiti.

"To je centralni problem", rekao je Svilanović i dodao da poslovna zajednica na budućnost gleda sa više optimizma.

Govoreći o bilateralnim odnosima u regionu, Svilanović kaže da postoji čitav niz nerešenih problema o kojima će biti reči na Samitu u Becu 27. avgusta.

Kako je naveo, na tom Samitu neće neko ponuditi rešenje za sva otvorena bilateralna pitanja, ali ono o cemu može da se razgovara jeste da se da pregled otvorenih pitanja i da se porazgovara o tome šta je do sada urađeno.

"Treba da se koncentrišemo na to kako pronaći rešenja i u tom smislu je Briselski sporazum dobar model", rekao je Svilanović.