On je u izjavi za Jutarnji program RTS-a, objasnio da će Gegiću biti potrebno šest do sedam sati da stigne do Sane, gde sa porodicom, među prvima biti ukrcan na avion za spasavanje iz ratom ugroženog područja.

Momčilović je istakao da su Gegićevi i dalje u Taizu, na bezbednom, ali da se nikako ne može reči da su potpuno sigurni jer je u Jemenu građanski rat. On je dodao da su naše ambasade u stalnom kontaktu sa njim i da priprema njegovu evakuaciju, ali da su posredi mnogi otežavajući faktori.

"Mi nemamo ambasadu u Sani, pa taj deo sveta pokrivamo posredno preko ambasada zalivskih zemalja, u Kataru, Abu Dabiju i drugim mestima, ali radimo intenzivno kako da ga dovedemo do aerodroma i ukrcamo u taj avion", rekao je Momčilović.

Dodatni problem to što Gegićeva supruga i deca nisu srpski državljani, odnosno nisu upisani u knjigu srpskih državljana, pa se za njih moraju izdati privremene putne isprave i dati garancije zemlji koja ih evakuiše, da će naša ambasada preuzeti te ljude i uputiti za Srbiju.

Zbog vojne i vazdušne blokade Jemena, ne zna se kada će koji avion da poleti, kazao je Momčilović. Evakuaciju vrše pojedine države- Kina i Rusija, UN i međunarodne organizacije. On se nalazi na listi, i biće među prvima, zajedno sa porodicom, koji će biti ukrcan na avion i prebačen u zemlju iz koje je dođe taj avion, kaže Momčilović.

On je naveo je da je Gegić zatražio konzularnu pomoć u više navrata, podećajući da je ministar pre dva ili tri meseca, stalno upućivao apel našim građanima da ne putuju u ratom zahvaćena područja ili da se iz njih povuku.

Prema njegvoim rečima, niko sem Suada Dacića iz Novog Pazara i Gegića nije se obratio za konzularnu pomoć i MSP nema saznanja da li postoji srpskih državljana u Jemenu, jer oni nemaju obavezu da se javljaju ambasadama kada odu u inostranstvo.