• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi udžbenici u školama od 2016.

Izvor Tanjug

Vlada Srbije usvojila je Nacrt zakona o udžbenicima i predlog će u najskorije vreme biti u skupštini.

Taj propis treba da donese veći kvalitet, nižu cenu ali i manji broj knjiga u kompletu, rekao je ministar prosvete Srđan Verbić i pozvao nastavnike da se uključe u pisanje udžbenika.

"Niko od njih ne zna bolje šta je potrebno učenicima. Do sada su autori udžbenika bili uglavnom univerzitetski nastavnici ali nema potrebe za tim", rekao je ministar Verbić i istakao da nastavnici kroz zajednice škola treba da se organizuju i registruju kao izdavači udžbenika ili priručnika i da naprave najbolje knjige.

Kada se, kako kaže, krug ljudi koji rade na udžbenicima dovoljno proširi, to će smanjiti i verovatnoću da neko, ko ne bi trebalo, ocenjuje udžbenike svog kolege, čime se izbegava i sukob interesa.

"Bilo je vreme da donesemo novi zakon jer očigledno da propis iz 2009. nije uspeo da reši neke od suštinskih problema - zašto u srednjim stručnim školama uopšte nema udžbenika za poslednjih deset godina, zašto udžbenički komplet košta toliko, da li su svi udžbenci zaista neophodni", rekao je ministar Verbić.

Međutim, on je u izjavi Tanjugu istakao da efekte zakona ne možemo očekivati od septembra ove godine.

Realno i očekivano vreme primene zakona je septembar 2016. godine jer je potrebno da se prema novom zakonu i novim standardima kvaliteta urade novi užbenici koji će biti akreditovani.

Ipak, već od prvog septembra 2015. možemo da krenemo u pripremu novih udžbenika za narednu školsku godinu, rekao je Verbić i naveo da novi zakon treba da donese benefit učenicima, izdavačima ali i roditeljima.

Tako će sa novim zakonom knjige dobiti i učenici koji ih do sada nisu imali, kako u srednjim školama, tako i pripadnici nacionalnih manjina, učenici u specijalnim školama koji nisu mogli da imaju svoje knjige jer niko nije bio zainteresovan da ih štampa.

"Sada je obaveza izdavača da štampaju udžbenike malog tiraža", rekao je Verbić i naveo da će đaci imati i priručnike, ponekad uz udžbenike a nekad samostalno, što će zavisiti od plana za udžbenički komplet koji bi narednih dana trebalo da bude gotov. Na osnovu toga, biće određeno gde je neophodan udžbenik, a gde je dovoljno imati samo priručnik, ili samo elektronski dodatak.

Kada su u pitanju izdavači, njima će zakon omogućiti da proces odobravanja udžbenika bude potpuno transparentan, što do sada nije bio slučaj. Takođe, za razliku od dosadašnje prakse, ocenjivači udžbenika neće znati čije je to delo, čime će pristrasnost biti svedena na najmanju meru.

Osim toga, do sada nije bilo moguće da se male tehničke greške isprave nakon odluke komisije pa su automatski udžbenici bili odbijani. Sada će ovo više ličiti na recenziju kod objavljivanja naučnih radova, što znači ukoliko je recenzent nezadovoljan, može da traži od autora i izdavača da to poprave.

"Na taj način smanjujemo vreme potrebno za izdavanje novih udžbenika i poboljšavamo kvalitet", rekao je ministar prosvete.

S druge strane, zakon će doneti koristi i roditeljima, koji do sada nisu imali mogućnost da učestvuju u izboru udžbenika ali su morali da ga plaćaju.

"Prvo ćemo smanjiti broj knjiga koje roditelji moraju da plate. Ono što nije neophodno, roditelji neće morati da kupuju", rekao je Verbić i istakao da će zakonom biti zabranjena mogućnost da neko zahteva dodatni materijal koji će morati da se kupi.

Ono što je dodatni materijal, a što bi zaista trebalo da koriste đaci, to će škole biti u obavezi da nabave i da imaju u svojim bibliotekama.

Takođe vrlo važno za roditelje je da će država ubuduće određivati maksimalnu cenu udžbenika i neće biti velike razlike u cenama različitih izdavača.

To, međutim, neće ići isključivo na štetu izdavača jer će i oni biti uključeni u komisije koje odlučuju o ceni. Ali, maksimalna cena će uticati da udžbenici budu jeftiniji nego do sada, rekao je Verbić.

Ministar napominje i da nema potrebe da se na papiru istog kvaliteta, u punom koloru, štampaju i udžbenici i radne sveske i zbirke, što će omogućiti da neki materijali budu drastično jeftiniji nego do sada.

Takođe, izbor udžbenika obavljaće se na četiri godine. Kada se izabere udžbenik ne postoji opasnost da će već sledeće godine neko izabrati drugi udžbenik, a to takođe daje sigurnost ne samo roditeljima nego i izdavačima.

Nacrt zakona o udžbenicima dobio je saglasnost i pozitivne komentare između ostalog i od Agencije za borbu protiv korupcije, Agencije za zaštitu potrošača, Agencije za zaštitu konkurencije, kao i od Evropske komisije, Ministarstva finansija.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Živanko

Najbolje da učenici sami pišu udžbenike, oni najbolje znaju šta im je potrebno. A ministarstvo najbolje da ne postoji. Ovaj čovek nije ispravan!

majka

Ahtung, bolje bi tebi bilo da cutis.

Ahtung

Ćuti, molim te, Uskrs je!

special image