Među proizvodima koji se najviše falsifikuju su i parfemi, kozmetika, električni kućni aparati, igračke, cigarete, pribor za vozila i pirotehnika, pokazala je analiza krivotvorenja i piraterije u Srbiji, koju je sprovelo Ministarstvo trgovine u saradnji sa EU.
Najveći razlog za brigu je redovna zaplena krivotvorenih lekova.
Prevaranti dovode u opasnost potrošače koji ne samo da kupuju nekvalitetne i opasne proizvode, već na taj način eksponiraju privatne podatke, koji mogu biti korišćeni u daljim protivzakonitim radnjama.
"Ovim se podriva privreda ali i celo tkivo društva, jer se kriminalcima dopušta da se približe domovima potrošača", navedeno je u analizi i istaknuto da u Srbiji, kao i u drugim zemljama gde je prisutan kriminal u oblasti intelektualne svojine, postoji opasnost da zemlja bude preplavljena "privredom koju vodi podzemlje".
Zbog obima i kvaliteta krivotvorene i piratske robe dostupne u Srbiji, nema sumnje da organizovani kriminal stoji iza te proizvodnje, uvoza i distribucije u veleprodaji.
Većina robe koja se prodaje na pijacama širom Srbije je identična, što ukazuje na povezanost izvora i distribucionih kanala, istaknuto je u istraživanju.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport rekao je da zaštita intelektualne svojine u Srbiji nije u potpunosti na zadovoljavajućem nivou.
Devenport je na konferenciji "Srbija na svetskoj mapi - sprovođenje prava intelektualne svojine" rekao da su srpski zakoni uglavnom usaglašeni sa evropskim zakonodavstvom, ali da je neophodna puna primena zakona. .
On je naveo da je 76 miliona radnih mesta, odnosno 35 odsto ukupne zaposlenosti u EU, generisano u sektorima koji su zavisni od zaštite prava intelektualne svojine.
Na konferenciji je iznet podatak da je prošle godine u Srbiji Uprava carine zadržala više od 670.000 artikala zbog sumnje da se radi o povredi prava intelektualne svojine, uključujući oko 160.000 delova za mobilne telefone i više od 105.000 igračaka.
Istovremeno je tržišna inspekcija zaplenila više od 220.000 proizvoda, uključujući gotovo 175.000 boca alkoholnih pića i više od 5.000 proizvoda za negu tela.
Ti proizvodi predstavljaju pretnju po zdravlje i bezbednost potrošača, ocenjeno je na skupu, uz podatak da je u jednom naletu u Srbiju stiglo više od pola tone krivotvorenih pesticida, koji su mogli da unište biljke i oranice pretvore u neupotrebljivo zemljište.
U maloprodaji se i dalje prodaje roba lošeg kvaliteta, ali najveći deo te robe ne predstavlja povredu prava intelektualne svojine, ali postoje velike pijace u Subotici, Pančevu i Novom Pazaru, gde se sumnja da je roba uglavnom predmet povrede prava intelektualne svojine.
Obim robe u ponudi na ovim pijacama je toliki da se ove pijace mogu smatrati ne samo maloprodajnim lokacijama, već i distributerima za potrebe veleprodaje.
Posebno je interesantna pijaca u Subotici gde najveći broj kupaca prelazi granicu iz Mađarske.
Kao alternativu pijacama, krivotvoritelji i pirati su razradili nove metode prodaje svoje nezakonite robe, kao što su "ekskluzivna" prodajna mesta u iznajmljenim stanovima i direktna prodaja preko oglasa u novinama i na internetu, uključujući društvene medije, aukcijske sajtove i namenske piratske vebsajtove.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!