Ona je istakla da apsolutno nije tačno da se u prometu na srpskom tržištu nalazi meso koje je uvezeno iz EU kao zamrznuto, a ovde se, po nekim tvrdnjama, nakon odmrzavanja, prodaje kao sveže.

Bogosavljević Bošković je za RTS rekla da je meso koje se nalazi u ovlašćenim i registrovanim prodavnicama, zdravstveno bezbedno. Ona je istakla da meso koje uvozimo iz EU prolazi stroge kontrole i laboratorijska ispitavanja.

"Meso se može prodavati kao ohlađeno ili zamrznuto. Zamrznuto meso koje stiže u Srbiju, odmrzava se i koristi isključivo u objektima koji su odobreni za tu svrhu... Do sada je ovo meso korišćeno samo za preradu, u strogo kontrolisanim uslovima i pod nadzorom veterinarske inspekcije", kazala je Bogosavljević Bošković.

Ona je ponovila da odmrznutog mesa koje se označava kao sveže u našim prodavnicama - nema.

Kada je reč o roku upotrebe zamrznutog mesa koje se često pominje u javnosti, Bogosavljević Bošković je objasnila da on zavisi od velikog broja faktora pre svega od temperature čuvanja, kao i načinu čuvanja.

Pre ovih tvrdnji ministarke poljoprivrede Vlada Srbije je krajme marta usvojila meru po kojoj u prodajnim objektima više neće moći da se kao "sveže" prodaje prethodno smrznuto meso.

Direktor Akcionog tima za poljoprivredu i savetnik premijera Srbije Dragan Glamočić tada je izjavio da je ta odluka doneta u okviru seta mera za probleme koji su se desili u sektoru svinjarstva.

"To je bilo zdravstveno bezbedno meso, samo što njegov kvalitet nikako nije isti ako je prvo zamrznuto pa odmrznuto, nego kada imate sveže meso", rekao je Glamočić.