Gradonačelnik Beograda Siniša Mali rekao je da je moralna obaveza prestonice da izgradi Memorijalni centar kako se ne bi zaboravile žrtve logora i ponovila istorija.

"Više od sedam decenija na Starom sajmištu oseća se nemar svih koji su bili odgovorni da se Memorijalni centar izgradi. Logor na Sajmištu je jedini prostor holokausta u Evropi, koji nije na dostojan način obeležen i zato smo mi krenuli aktivno da se bavimo tim pitanjem", istakao je Mali.

On je dodao da se 10. maj obeležava u znak sećanja na 6.000 Jevreja, koji su stradali u tom logoru 1942.godine, kao i da su nacisti ubili 14.000 od 16.000 Jevreja, koliko ih je živelo u Srbiji pre Drugog svetskog rata.

"Beogradsko jevrejsko stanovništvo je tada praktično nestalo", podvukao je Mali dodajući da je 10. maj prilika i da se setimo više od 10.000 političkih zarobljenika uglavnom Srba, Bošnjaka, Hrvata, Jevreja i Grka, koji su živote izgubili od gladi, bolesti i iscrpljenosti u prihvatnom logoru na Starom sajmištu.

"Ovaj prostor na jedan ružan nacin povezuje više nacija i vraća nas u prošlost. Ta prošlost nam daje osnovu da i u budućnosti otvorimo vrata jedni drugima, da sarađujemo i ne dozvolimo da se istorija ponovi", poručio je Mali.

Gradonačelnik je istakao da su nacisti od marta do maja 1942. godine koristili kamione dušegupke kako bi ubijali jevrejske zatvorenike na Sajmištu, kao i da su jevrejski zatvorenici sa sajmišta ubijani otrovnim gasom, a zatim istovareni i bačeni u masovnu grobnicu na Avali.

"Ne smemo da zaboravilo da ne bismo dozvolili da nam se ti događaji ponove. Jevreji su važan deo istorije Beograda, njegove prošlosti i budućnosti", poručio je Mali.

Predsednik Jevrejske opštine Beograd Danijel Bogunović rekao je da Srbija, njena prestonica i jevrejska zajednica moraju zajedno da rade na edukaciji građana kako ne bi dozvolili da se ti događaji ponove.

"Kroz istoriju smo zajedno sa našom braćom Srbima delili dobre i loše trenutke. Ako gledamo kroz istoriju Jevreji su mnogo pozitivnih stvari uradili za Srbiju i Beograd zbog čega je uništenje skoro celog jednog naroda nenadoknadiv gubitak", dodao je Bogunović.

Predsednik Bnei Brit Srbija Branko Šnap istakao je da je u vreme holokausta nestalo više od 90 odsto beogradskih Jevreja i uputio apel da se te žrtve ne zaborave i da ih se ne sećamo samo na današnji dan.

On je dodao da je većina mesta stradanja neobeležena zbog čega mnoge generacije ne mogu saznati ništa o predratnim Jevrejima, koji su deo duha Beograda.

Na Svečanoj akademiji povodom Dana sećanja na žrtve holokausta na Starom sajmištu nastupilo je Srpsko-jevrejsko pevačko društvo "Braća Baruh" i instrumentalni solisti, kao i drugi dramski umetnici.

Na Svečanoj akademiji povodom Dana sećanja na žrtve holokausta na Starom sajmištu nastupilo je Srpsko-jevrejsko pevačko društvo "Braća Baruh" i instrumentalni solisti, kao i drugi dramski umetnici.