"Sud u Beogradu mora rehabilitacijom ispraviti istorijsku nepravdu, jer je proces protiv Dragoljuba Draže Mihailovića, koga su komunističke vlasti osudile na smrt streljanjem, bio pravni skandal bez presedana", rekao je punomoćnik predlagača rehabilitacije komandanta Jugoslovenske vojske u otadžbini profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Oliver Antić.
Antić je u završnoj reči u postupku za rehabilitaciju Mihailovića u Višem sudu u Beogradu istakao da je presuda Mihailoviću donesena iz političkih i ideoloških razloga i da je evidentno da je cijeli proces protiv Mihailovića bio protivpravan i sraman, prenosi Srna.
Antić, koji je i savetnik predsednika Srbije, naveo je da je Mihailović nakon hapšenja 13. marta 1946. godine u Ozni bio podvrgnut mučenju kakvom nisu bili izloženi ni najgori nacisti i ocenio da su optužnicu protiv Mihailovića pisali političari.
Navodeći da je optužbe da je Mihailović sarađivao sa Nemcima iskonstruisao komunistički režim, Antić je naveo da tokom procesa nisu poštovana elementarna ljudska prava, a presuda je izostala, tako da se može oceniti da je u ovom slučaju reč o krivičnom delu ubistva, preneli su beogradski mediji.
Antić je podsetio da je Mihailović streljan dva dana nakon usmenog objavljivanja presude 17. jula 1946. godine, a tek godinu dana kasnije izrađene su u pisanom obliku tri presude, od kojih je svaka imala bitne pravne nedostatke.
Antić je napomenuo da Mihailović nije imao pravo na žalbu, što je jedno od osnovnih ljudskih prava, te podsetio da su lideri zapadnih saveznika imali samo rječi hvale za Mihailovića.
Tokom ovog višegodišnjeg postupka sud je saslušao desetine svedoka, mahom istoričare, preslušao audio snimke sa suđenja i prikupio drugu dokumentaciju.
Predlogom za rehabilitaciju traži se poništavanje presude od 17. jula 1946. godine kojom je Mihailović osuđen na smrt streljanjem i oduzeta mu građanska prava.
Prvi zahtev za rehabilitaciju podneo je Mihailovićev unuk Vojislav Mihailović još 2006. godine, a kasnije mu se pridružilo još nekoliko udruženja i stranaka.
Predlogu za rehabilitaciju pridružili su se 2009. godine Srpska liberalna stranka sa Kostom Čavoškim na čelu, Udruženje pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima, profesor međunarodnog prava Smilja Avramov i drugi.
Predlagači zahteva tvrde da Mihailoviću nije bilo omogućeno pravo na odbranu i da nije vidio svog advokata do početka suđenja, nije imao ni pravo na nepristrasan sud, a optužnica mu je uručena sedam dana pred suđenje.
Postupak za rehabilitaciju počeo je 16. septembra 2010. godine, ali je u dva navrata došlo do zastoja u procesu.
Prvi put se čekalo utvrđivanje dana smrti odnosno streljanja Mihailovića, a drugi put jer je Savez antifašista Srbije podneo krivične prijave protiv dva svedoka, optuživši ih za lažno svedočenje.
Rešenjem Prvog osnovnog suda u Beogradu kao datum Mihailovićeve smrti utvrđen je 17. juli 1946. godine.
"Ovo je trenutak da njemu odgovorim, kome nije jasno objasniću opet": Željko se naljutio, Partizan je oštećen
"Gde ide ABA liga sa ovakvim suđenjem? Partizan će da stavi prst na čelo": Mijailović podigao glas zbog grešaka
Uroš Blažić pretučen u zatvoru u Smederevu: Ubica iz Mladenovca stupio u štrajk glađu
Crvena zvezda hoće licencu Evrolige! Željko Drčelić otkrio detalje, na tome se već radi
Crvena zvezda bez petorice u Evroligi: Sferopulos progovorio o problemima, ima 11 igrača na raspolaganju