• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nameštenim privatizacijama pokradena i Vojska

Izvor Tanjug

Miroslava Milenović iz Saveta za borbu protiv korupcije tvrdi da je u privatizacijama zarad dobrih lokacija i zemljišta često bila oštećena i vojska.

U Srbiji privatizacija je bila pre svega otimanje za dobre lokacije i zemljište da bi se izgradili neki poslovni prostori i stanovi, a nije donela ni nova radna mesta. Zbog toga je, kad je reč o privatizaciji namenske industrije, veoma važno utvrditi imovinsko stanje preduzeća, a potom i adekvatan model privatizacije, kaže Milenović.

Tužilac sa znanjem ali i ovlašćenjima

Valter Perkel iz Ministarstva pravde SAD je rekao da se sve zemlje suočavaju sa korupcijom na različitim nivoima i objasnio kako to izgleda na primeru tužilačke prakse u Americi. Tužilac, kako je rekao, treba da ima ovlašćenja, ali i znanja i veštine da dođe do istine. Perkel, koji je bivši njujorški tužilac, istakao je značaj preventivnog delovanja protiv korupcije, ali i korišćenje državnih institucija u krivičnom gonjenju nakon utvrđivanja kriminalnih aktivnosti.

"Problem je utvrditi imovinu tih preduzeća, a ako ne znate imovinu kako ćete utvrditi početnu cenu i kako ćete utvrditi koliko to zapravo košta, kao i model koji će biti najbolji za privatizaciju namenske industrije", rekla je Milenović na okruglom stolu "Jačanje partnerstva NATO i Srbije: izgradnja integriteta i borba protiv korupcije".

Postoje preduzeća koja se ne nalaze u sistemu namenske, a koja su privatizovana i u kojima je, kako je navela, "vojska značajno oštećena zbog resursa u tim preduzećima, pre svega zbog neaktivnosti nadležnog ministarstva i neshvatanja ministarstva privrede".

"Zaprepašćuje po neki put da su odluke Agencije za privatizaciju bile u suprotnosti s određenim dopisima Ministarstva odbrane, da se postupalo kao da pričamo o dve države i različitim interesima, a ne o interesima odbrane i bezbednosti", istakla je ona.

Sa stanovišta korupcije, dodala je, interesantni su i takozvani ofset aranžmani odnosno kompenzacije, jer se tu radi o dilovima koji prolaze mimo najbolje prakse zbog čega je potrebno uvesti stroge procedure i proceniti svrsishodnost.

Milenović je ocenila da je sektor odbrane podložan korupciji koliko i drugi sektori te da su transparentnost, odgovornost i integritet ključne reči u suzbijanju korupcije.

Nataša Mrvić-Petrović, profesorka Instituta za uporedno pravo je istakla da u Srbiji, kao i u drugim zemljama u tranziciji postoji nesklad između normativnog okvira za suzbijanje korupcije i prakse u kojoj se korupcija smatra dozvoljenom i socijalno prihvatljivom.

Korupcija je ponekad i neizbežna recimo prilikom obezbeđivanja posla, zdravstvenih usluga, u obrazovanju, navela je, ali i ukazala na jedan fenomen srpskog društva, a to je da su mladi prepoznali mogućnost da kroz političku strukturu i angažman dođu do moći.

U tom smislu je zaključila da je neophodna promena svesti, kako bi se kontrolisali politička sprega i ograničio pristup izvorima moći.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Aca Va

Jesam li ja dobro procitao? "Jacanje partnerstva NATO i Srbije..." !!! Strasno!!!

munze

koliko je samo vojska pokradena kad je partizanu dato zemljiste i ogromna zgrada u zemunu, to je pripadalo vojnoj firmi teleoptik. sad se hvale sportskim centrom a nikad nisu rekli kako su ga oteli vojsci

special image