Mi smo mali narod, nas jedino može spasiti i ostaviti na ovim prostorima jedinstvo. Takmičimo se da izaberemo najbolji put ka cilju, a cilj mora da bude jedan jedinstveni, onaj koji nam je Sveti Sava postavio", poručio je patrijarh okupljenim građanima nakon liturgije.
Litija je krenula iz Ulice admirala Geprata, a na njenom čelu bili su Jerusalimski krst, barjak Grada Beograda i konjica.
Na barjaku od crvenog brokata je sa jedne strane ikona Vaznesenja Gospodnjeg i slovima od zlatnih niti natpis "Opština Grada Beograda 1938", a sa druge strane ikona Svete Petke i poruka "Ko Krsno ime slavi - onom i pomaže".
Sa leve i desne strane barjaka nose se dva mala krsta i dva mala zvona koja sve vreme neprekidno zvone, a iza njih ide žito Hrama i Grada Beograda, kao i kolač hrama i Grada.
Litija, koja predstavlja jednu od nastarijih tradicija Beograda, kretala se od Admirala Geprata, preko Kneza Miloša i Kralja Milana do Terazija gde je kod Terazijske česme održana prva molitva za zdravlje Beograđana.
Posle molitve, litija se kretala Knez Mihailovom i Pariskom do Sime Markovića gde je kod Saborne crkve održana druga molitva u kojoj se molilo za poštedu od stradanja, mir i napredak.
Litija je nastavljena Pop Lukinom, Brankovom, kroz Kraljice Natalije i Dobrinjsku do Admirala Geprata, gde je po povratku u Vaznesenjsku crkvu, ispred granitnog Krsta, održana treća molitva u spomen svih palih junaka Beograda.
U Skupštinu grada uneti su kolač i žito, a gradonačelnik Siniša Mali zapalio je sveću i čestitao građanima slavu, poželevši im puno uspeha i sreće.
Mali je rekao da je Spasovdan gradska slava koju slave svi Beograđani, bez obzira na veroispovest, i da je to tradicija koju moramo da očuvamo.
Gradonačelnik je rekao da je ove godine najveći broj građana bio na ulicama.
Pored građana i gradonačelnika Beograda, u litiji su učestvovali i princ Aleksandar Karađorđević, episkopi, studenti Bogoslovije, pitmoci Vojne akademije.
Vaznesenje spada u pokretne praznike - pada istog dana, ali se menja datum jer se računa od Vaskrsa. Praznuje se uvek u četvrtak, 40 dana posle Vaskrsa, a 10 dana pre Duhova.Praznik Vaznesenja Gospodnjeg, u narodu je poznat kao Spasovdan, jedan je od deset praznika posvećenih Hristu. Značaj praznika vidi se po tome što je najveći istorijsko-pravni dokument srpske srednjovekovne države, čuveni Dušanov zakonik, obnarodovan na Spasovdan 1349, a dopunjen takođe na Spasovdan pet godina kasnije.
Današnju formu postojećeg slavskog obreda uobličio je 1862. godine mitropolit beogradski Mihailo Jovanović, tada i poglavar Crkve Kneževine Srbije, na čiji je predlog, upućen knezu Mihailu Obrenoviću, 1863. godine i sagrađena Vaznesenjska crkva.Ova crkva uspela je da sačuva originalni barjak Uprave grada.
Inače, koliki su značaj Srbi pridavali navedenom prazniku, vidi se i po tome, što je Dušanov zakonik, obnarodovan na Spasovdan 1349. godine, a dopunjen takođe na Spasovdan, 1354. godine.
Na proslavi Spasovdana, 1939. godine, grad Beograd je odlikovan najvišim ratnim odlikovanjem - Karađorđevom zvezdom sa mačevima IV stepena.
Gradska slava nije slavljena od 1946. godine, a obnovljena je 1992. Skromnom litijom koju je oko crkve poveo partijarha srpski gospodin Pavle, ponovo je Vaznesenje Gospodnje počelo da se slavi kao gradska Slava.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!