• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograde, srećna slava!

Izvor MONDO/Agencije

Grad Beograd obeležio je danas gradsku slavu Spasovdan. Ceremonija počela liturgijom u Vaznesenjskoj crkvi u Beogradu, koju je služio patrijarh Irinej. Litija prošla centralnim gradskim ulicama.

Liturgiji su prisustvovali zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović, članovi Gradskog veća, kao i brojni građani, koji su potom u 11.30, na čelu sa patrijarhom Irinejom i episkopima u litiji krenuli iz Ulice admirala Geprata kroz centralne gradske ulice.

Mi smo mali narod, nas jedino može spasiti i ostaviti na ovim prostorima jedinstvo. Takmičimo se da izaberemo najbolji put ka cilju, a cilj mora da bude jedan jedinstveni, onaj koji nam je Sveti Sava postavio", poručio je patrijarh okupljenim građanima nakon liturgije.

Vesić čestitao

Gradski menadžer Goran Vesić čestitao je svim Beograđanima gradsku slavu Spasovdan i dodao da je ovaj dan veoma značajan za prestonicu."Danas treba da ostavimo po strani sve razlike, da zajednoslavimo slavu i da se setimo svih velikih ljudi koji su obnavljali više puta rušen grad" , rekao je Vesić za Televiziju Pink.Gradski menadžer istakao je da će danas biti dodeljenaPovelja počasnog građanina književniku Peteru Handkeu, kome će se na taj način zahvaliti za sve što je učinio za Beograd i Srbiju.

Litija je krenula iz Ulice admirala Geprata, a na njenom čelu bili su Jerusalimski krst, barjak Grada Beograda i konjica.

Na barjaku od crvenog brokata je sa jedne strane ikona Vaznesenja Gospodnjeg i slovima od zlatnih niti natpis "Opština Grada Beograda 1938", a sa druge strane ikona Svete Petke i poruka "Ko Krsno ime slavi - onom i pomaže".

Sa leve i desne strane barjaka nose se dva mala krsta i dva mala zvona koja sve vreme neprekidno zvone, a iza njih ide žito Hrama i Grada Beograda, kao i kolač hrama i Grada.

Litija, koja predstavlja jednu od nastarijih tradicija Beograda, kretala se od Admirala Geprata, preko Kneza Miloša i Kralja Milana do Terazija gde je kod Terazijske česme održana prva molitva za zdravlje Beograđana.

Posle molitve, litija se kretala Knez Mihailovom i Pariskom do Sime Markovića gde je kod Saborne crkve održana druga molitva u kojoj se molilo za poštedu od stradanja, mir i napredak.

Litija je nastavljena Pop Lukinom, Brankovom, kroz Kraljice Natalije i Dobrinjsku do Admirala Geprata, gde je po povratku u Vaznesenjsku crkvu, ispred granitnog Krsta, održana treća molitva u spomen svih palih junaka Beograda.

U Skupštinu grada uneti su kolač i žito, a gradonačelnik Siniša Mali zapalio je sveću i čestitao građanima slavu, poželevši im puno uspeha i sreće.

Mali je rekao da je Spasovdan gradska slava koju slave svi Beograđani, bez obzira na veroispovest, i da je to tradicija koju moramo da očuvamo.

Gradonačelnik je rekao da je ove godine najveći broj građana bio na ulicama.

Pored građana i gradonačelnika Beograda, u litiji su učestvovali i princ Aleksandar Karađorđević, episkopi, studenti Bogoslovije, pitmoci Vojne akademije.

Vaznesenje spada u pokretne praznike - pada istog dana, ali se menja datum jer se računa od Vaskrsa. Praznuje se uvek u četvrtak, 40 dana posle Vaskrsa, a 10 dana pre Duhova.Praznik Vaznesenja Gospodnjeg, u narodu je poznat kao Spasovdan, jedan je od deset praznika posvećenih Hristu. Značaj praznika vidi se po tome što je najveći istorijsko-pravni dokument srpske srednjovekovne države, čuveni Dušanov zakonik, obnarodovan na Spasovdan 1349, a dopunjen takođe na Spasovdan pet godina kasnije.

Današnju formu postojećeg slavskog obreda uobličio je 1862. godine mitropolit beogradski Mihailo Jovanović, tada i poglavar Crkve Kneževine Srbije, na čiji je predlog, upućen knezu Mihailu Obrenoviću, 1863. godine i sagrađena Vaznesenjska crkva.Ova crkva uspela je da sačuva originalni barjak Uprave grada.

Inače, koliki su značaj Srbi pridavali navedenom prazniku, vidi se i po tome, što je Dušanov zakonik, obnarodovan na Spasovdan 1349. godine, a dopunjen takođe na Spasovdan, 1354. godine.

Na proslavi Spasovdana, 1939. godine, grad Beograd je odlikovan najvišim ratnim odlikovanjem - Karađorđevom zvezdom sa mačevima IV stepena.

 Gradska slava nije slavljena od 1946. godine, a obnovljena je 1992. Skromnom litijom koju je oko crkve poveo partijarha srpski gospodin Pavle, ponovo je Vaznesenje Gospodnje počelo da se slavi kao gradska Slava.

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

posteno govoreci

srecna slava, najbolji i najdinamicniji grade! nezaboravite bliznje svoje!

ne pripadas ti beogradu

@posteno govoreci prvo se opismeni,beogradjani prihvataju,samo pismene i obrazovane.svi drugi ste,aut.

postenjacino

@posteno govoreci kakve ti imas veze sa bgdom i beogradjanima?

special image