Oni navode da je došlo do kršenja procedure prilikom njenog kandidovanja na tu funkciju, što je vladajuća koalicija negirala.

Zamenik šefa poslaničke grupe SDS, Janko Veselinović rekao je u raspravi da su članovi skupštinskog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo dobili biografiju Brankiće Janković na samoj sednici Odbora, čime je kako je ocenio, grubo prekršena procedura.

"Članovi Odbora nisu imali nikakvu mogućnost da pročitaju i da se upoznaju s biografijom Brankice Janković", rekao je Veselinović, navodeći da je iz medija saznao da se održava sednica Odbora.

Veselinović je u raspravi pročitao pismo nevladinih organizacija koje traže ponavljanje postupka za izbor poverenika.


"Oni protestuju zbog toga što su stavljeni pred svršen čin, jer je sve urađeno bez konsultacija sa organizacijama civilnog društva i zato što ne ispunjava uslove propisane zakonom o zabrani diskriminacije", naveo je Veselinović.

Po njegovoj oceni, Brankica Janković ima značajne kvalifikacije, ali one nisu ključne za funkciju poverenika i ne mogu se nazvati iskustvom u oblasti zaštite ljudskih prava.

Kako je dodao, kandidat za poverenika treba da obavlja pravne poslove 10 godina, a Brankica Janković tog iskustva nema.

"Molim odgovore na pitanja, da spasimo što se spasti može, da se povuče predlog i da u naredna dva-tri dana raspravljamo o tome", rekao je Veselinović.

Poslanica DS-a Gordana Čomić rekla je da neće glasati za izbor Brankice Janković.

"Moj glas nećete dobiti. Da je bilo rasprave i procedure, dobili biste", rekla je Gordana Čomić.

Predsednik Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Aleksandar Martinović odbacio je optužbe Veselinovića da je došlo do kršenja procedure u vezi sa predlaganjem Brankice Janković za poverenika.

"Prvo, nije tačno da ste za sednicu odbora saznali iz sms poruke, ovo je dnevni red za poziv na sednicu odbora, a uz poziv za sednicu dobili ste biografiju", rekao je Martinović, na šta je Veselinović odgovorio da je to neistina.

Martinović je rekao da pravničko obrazovanje i radno iskustvo Brankice Janković govore da je reč o osobi koja će da radi u interesu svih građana Srbije, posebno ranjivih grupa.

Poslanica Saveza vojvođanskih Mađara Elvira Kovač rekla je da će ta stranka podržati izbor Brankice Janković, ali je apelovala da svoje polje delovanja proširi i usmeri na faktičku, a ne samo pravnu diskriminaciju.

Brankica Janković rođena je 18. januara 1973. u Čačku. Završila je Pravni fakultet u Beogradu, master studije u Novom Sadu i doktorant je na Fakultetu bezbednosti u Beogradu.

Bila je na čelu Gerontološskog centra Beograda, sekretar Gimnazije "Ruđer Bošković" i nastavnik dva predmeta.

Brankica Janković je bila i šef pregovaračke grupe 19 (oblast socijalne politike i zapošlajavanja) u pregovorima sa EU,

Na čelu je projekata kao što su "Borba protiv seksualnog i rodno zasnovanog nasilja", "Integrisani odgovor na nasilje nad ženama". Predsednik je Vladinih saveta za pitanja starosti i starenja, za osobe sa invaliditetom i za prava deteta.