Grigorije je u intervjuu listu "Politika" naveo da različita mišljenja značajno doprinose da se, u zajedništvu u veri, bolje upravlja "brodom srpske crkve''.

Vladika je kao posebno delikatne teme izdvojio razrešenje dvojice episkopa, Filareta i Georgija, budući veliki sabor u Jasenovcu, formiranje komisije za dijalog sa Rimokatoličkom crkvom o nameri da kanonizuje kardianal Alojzije Stepinac i Kosovo. 

''Učesnici Sabora su ljudi koji znaju da je svaka reč skupa, tako da se teške reči ne izgovaraju olako niti se ide u pravcu ličnog vređanja. No, ako dođe do razmimoilaženja tokom razgovora, ipak svi nastoje da već u toku dana ili sutradan poprave međusobne odnose i da ih drže na hrišćanskom nivou'', kaže episkop Grigorije.

Smene episkopa su, dodaje, svakako potres za SPC i to je nešto čemu se, uveren je, niko na saboru nije obradovao.

Odluke o promenama u crkvi nisu, kako kaže, ničija želja da se neko ponizi ili prosto smeni, već su one iznuđene i nastale su nakon "dugogodišnjeg trpljenja, iščekivanja i nadanja da će se smenjeni episkopi povratiti s puta koji je neprihvatljiv".

Sabor je istovremeno "i tajfun i tihi lahor" jer je u njemu Duh sveti, objašnjava vladika i dodaje da je najvažnije da su u mišljenjima tokom zasedanja prevaziđene na najbolji način samim tim što nije bilo nikakvog trijumfalizma, nego "smirenog sećanja na krst Hristov i njegovo stradanje u ljubavi prema svima pa čak i onima koji su ga raspeli".

Prema njegovim rečima, dijalogu sa kanonski nepriznatom Makedonskom pravoslavnom crkvom je posvećena dužna pažnja tako što je određena delegacija SPC koja će na tome ubrzano raditi.

Upitan meša li se politika u veru više nego vera u politiku, vladika je istakao da je oduvek mislio i verovao da su to dva sasvim različita koloseka, ali da se i jedan i drugi u velikoj meri često odnose na isti narod o kome brinu.

Ima, kaže, utisak da su vera i versko liderstvo oduvek imali ulogu korektiva političara, ali da s bolom u srcu mora da prizna da već dugi niz godina ima utisak da se ta dimenzija kod verskih lidera gubi ili barem slabi na intezitetu.

''S druge strane, imam utisak da političari ponekad pokušavaju da se nametnu i pokažu nadležnima i za verska pitanja. Međutim, uveren sam da to biva samo tamo gde im upravo verski lideri otvaraju prostor i mogućnost za to'', zaključio je episkop zahumsko-hercegovački.