• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završen ispit iz srpskog, proverite rešenja

Izvor MONDO/Agencije

Prvi od tri testa na maloj maturi za buduće srednjoškolce završen je tačno u podne, a iz Ministarstva prosvete su rešenje i ključ današnjeg testa iz srpskog jezika objavili na sajtu tog ministarstva, u delu "završni ispit".

Rešenja pogledajte ovde.

Osmaci su danas polagali ispit iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, sutra će polagati test iz matematike, a u sredu će rešavati kombinovani test s pitanjima iz biologije, geografije, istorije, fizike i hemije.

Prilikom upisa u srednje škole, rezultati sa završnog ispita nosiće ukupno 30 bodova, odnosno po deset sa svakog od tri testa, a uspeh iz osnovne škole najviše 70 bodova.

Rezultati završnog ispita biće objavljeni u petak, 19. juna.

Analize će pokazati da li je petomesečni štrajk prosvetnih radnika uticao na pokazano znanje na testu.

Ispit će trajati tri dana, do srede, a ministar prosvete Srđan Verbić ističe da je u školskoj 2015/16. smanjen broj odeljenja u školama koje su preterano popularne, navodeći da u Ministarstvu žele "relaksiranu" situaciju sa završnim ispitom, mada su vrlo svesni bezbednosnog rizika.

"Nisam video testove"

Ministar, inače, tvrdi da nije video zadatke i da ne zna ni koliko ima pitanja. Za to se pobrinuo Zavod za vrednovnje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja. "Očekujem da test bude približno iste težine kao probni ali videćemo", rekao je Verbić i savetovao deci da ulože malo veći trud jer je svaki bod važan. Verbić tvrdi da pitanja neće biti bitno drugačija od onoga što su već učili i radili u školi ali pretpostavlja da će verovatno neki od testova biti malo teži.

"Broj odeljenja jeste manji nego prošle godine, to smo uradili planski jer želimo da ojačamo gimnazije, kako smo zacrtali u Strategiji razvoja obrazovanja ali i da ojačamo zanatske profile koji su do sada bili slabo popunjeni", rekao je Verbić Tanjugu.

Trogodišnja odeljenja imala su po 10 ili 12 učenika, a ministar ističe da se u takvim polovičnim odeljenjima ne koriste maksimalni kapaciteti škola.

Na račun zanatskih profila i gimnazija, manji je broj odeljenja u najtraženijim četvorogodišnjim školama, a ukupan broj mesta ove godine manji je, prema ministrovim rečima za par hiljada. Međutim, i dalje ima više mesta u srednjim školama nego učenika koji zavrsavaju osmi razred.

Ove godine imamo približno 69.000 osmaka i oko 74.000 mesta, a Verbić očekuje da će nakon upisa odeljenja biti mnogo bolje popunjena a time i efikasnost rada veća.

Pre dve godine pitanja sa male mature dospela su u javnost pre polaganja, i čitav skadnal završio se na sudu, a u Ministarstvu prosvete su svesni bezbednosnog rizika pa je bezbednost na najvišem mogućem nivou jer ne žele nikakva neprijatna iznenađenja.

"Ne želimo da bilo ko od učenika bude doveden u neprijatnu situaciju i ne upiše traženu školu zbog nečije greške", rekao je Verbić i istakao da se testovi štampaju u Zavodu za izradu novčanica, a u očuvanju bezbednosti imaju pomoć i drugih ministarstava, pre svega MUP-a.

Svakog od tri dana polaganja deca mogu da poprave utisak od prethodnog, rekao je Verbić i preporučio osmacima da posle male mature izaberu srednju skolu u skladu sa interesovanjem, ne zato što je u pitanju najpopularnija škola ili što tu ide društvo , već svako za sebe treba da odabere ustanovu u kojoj će najviše naučiti i najkvaltietnije raditi.

Preliminarni rezultati završnog ispita biće objavljeni 19. juna a konačni 25. juna. Upis je 6. jula i 7. jula, a novina ove godine je što završni ispit nosi 30 bodova, za 10 manje nego lani, pa se, prema ministrovim rečima, pretpostavlja da će stres i značaj koji nosi završni ispit bio nešto manji.

Uspeh u školovanju boduje se sa maksimalnih 70 bodova. Na završni ispit izlaze svi osmaci, pa i oni koji su polagali prijemni ispit za upis u specijalizovane srednje škole, kao i polaznici programa funkcionalnog obrazovanja odraslih.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

blabla

Zelite da ojacate gimnazije? Sta ima neko sa tom gimnazijom ako ne zavrsi fakultet? Nista, eto sta ima! Neko ko nema para da zavrsi fakultet (a nije dovoljno dobar da se skoluje na racun drzave) pre ce da upise strucnu srednju skolu ili neki zanat, da barem ima neko zvanje posle srednje skole, da moze nekako da nadje posao.

special image