• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VMA "otvara vrata" za civile

Posle više od 15 godina, civili, odnosno osiguranici Republičkog zdravstvenog osiguranja, trebalo bi da dobiju mogućnost da se ponovo leče u Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, samo uz zdravstvenu knjižicu. Ovo je ekskluzivno za "Politiku" najavio ministar zdravlja, profesor dr Tomica Milosavljević.

Posle više od 15 godina, civili, odnosno osiguranici Republičkog zdravstvenog osiguranja, trebalo bi da dobiju mogućnost da se ponovo leče u Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, samo uz zdravstvenu knjižicu. Ovo je ekskluzivno za "Politiku" najavio ministar zdravlja, profesor dr Tomica Milosavljević.

Direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović precizirala je da je sa VMA ugovoreno da početkom naredne godine jedan deo svojih kapaciteta, 500 bolničkih postelja, stavi na na raspolaganje civilnim osiguranicima. Zdravstvene usluge su ugovorene na isti način i po istim cenama, kao što se u ovom trenutku ugovara lečenje pacijenata u Kliničkom centru Srbije.

Ovi kapaciteti će biti iskorišćeni za takozvani tercijarni nivo, dakle najviši nivo lečenja, ali i za potrebe urgentne medicinske zaštite, jer to je ono što nedostaje civilnom zdravstvu, s obzirom na preopterećenost Urgentnog centra.

"To za pacijente znači lakše odobravanje i ravnopravni odlazak na lečenje na VMA ili u Klinički centar Srbije, kao što će pacijenti moći da biraju da li pomoć lekara hoće da potraže u Urgentnom centru KCS ili Urgentnom centru VMA, ali do popunjavanja kapaciteta", rekla je za "Politiku" Vukajlovićeva.

Uz ovo, stiže i vest da je postignut sporazum izmedju Ministarstva zdravlja i Ministarstva odbrane, u kojem učestvuje i Republički zavod za zdravstveno osiguranje, da se načini protokol o namerama u cilju stvaranja mogućnosti za spajanje fonda civilnog i vojnog zdravstvenog osiguranja.

Vojno osiguranje u ovom času obuhvata 190.000 osiguranika, a civilno više od sedam miliona gradjana. Kako objašnjava Svetlana Vukajlović, tako će se rešiti problemi koje imaju vojni osiguranici, jer će oni moći ubuduće ravnopravno da koriste usluge domova zdravlja, u mestima gde ne postoje vojnomedicinski zavodi ili gde su velike gužve.

Civili su do sada pomoć lekara na VMA isključivo dobijali ako su bili spremni da preglede i boravak plate iz svog džepa, ako pripadaju privilegovanom krugu visokih funkcionera ili istaknutih ličnosti, ili ako ih je na lečenje o svom trošku u ovu ustanovu poslao Republički fond, jer u civilnom zdravstvu nije bilo dovoljno kapaciteta.

Specijalistički pregled od 1.100 do 1.500 dinara

Vrata VMA zatvorila su se za civile, iznenada, pre petnaestak godina u vreme kada su postelje popunjavali ranjenici, a i ostareli pripadnici čuvene JNA, koji su imali privilegiju da se leče na VMA, ali i u svim drugim vojnim zdravstvenim objektima u Srbiji (VMA u Nišu ili Novom Sadu). Dobiti uput koji je overila komisija republičkog, dakle civilnog fonda, tada, ali i sada, bilo je veliko čudo.

Zbog imidža dobro opremljene, a pre svega komforne vrhunske ustanove, sa 1.200 postelja, bolesničkim sobama, u kojoj svaka ima lični toalet i tastere za pozivanje medicinske sestre, svi su želeli da se leče na VMA, ali nisu mogli. Svoja vrata za civile, medjutim, nikada, ni na jedan dan, nije zatvorio jedino Nacionalni centar za trovanje.

VMA je ponovo otvorila svoje ambulante, operacione sale i bolesničke sobe, tako što je odredila dane kada su u popodnevnim i večernjim satima lekari radili sa civilnim bolesnicima do 22 sata. Cene znatno niže nego u privatnim ordinacijama privukle su mnoge gradjane.

Specijalistički pregled na VMA košta 1.100 ili 1.500 dinara, ako insistirate da vas pregleda profesor, a to je mnogo niže nego u većini privatnih ordinacija u Srbiji. Za magnetnu rezonancu na VMA plaća se 9.500 dinara bez kontrasta i 12.280 sa kontrastom, što je za hiljadu dinara niže nego u dijagnostičkim centrima, mada su neke privatne ordinacije ovu cenu izjednačile sa cenom VMA.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image