• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mleko najskuplje u Srbiji

Litar dugotrajnog mleka u Srbiji se po novoj ceni prodaje za 80 dinara, u Hrvatskoj je oko 66, Makedoniji 69, a u Sloveniji i Bosni i Hercegovini oko 54 dinara

Potrošače je ovog vikenda, kao hladan tuš, preseklo još jedno poskupljenje, piše "Politika". U ionako praznu korpu su bojažljivo stavljali mleko po novoj ceni – dugotrajno košta 80 dinara, a sveže, koga je na rafovima bilo u manjim količinama, 62 za litar. Cena jogurta je u manjim trgovinama korigovana na 82 dinara za litar.

Sve ovo počelo je prvog dana vikenda kada su tri velike mlekare "Imlek", "Subotica" i "Novosadska", koje posluju pod kapom "Denjub fuds grupe", trgovcima dostavili nove cenovnike, kako kažu velikoprodajnih cena mleka (valjda misle na proizvodjačke).

Treće poskupljenje mleka u poslednja četiri meseca iznudjeno je, kažu, rastom njegove otkupne cene, koja je sa 18 dinara koliko je iznosila pre šest meseci, sada skočila izmedju 28 i 33 dinara u zavisnosti od kvaliteta.

Nismo li zbog suše, skupljih energenata i upravo otkupne cene mleka početkom novembra imali već jedno poskupljenje? I ima li opravdanja za nove korekcije cena ove namirnice?

"Cene sirovog mleka su od juna do sada povećane za oko 80 odsto. Povećanje inputa i suša jesu razlozi za povećanje proizvodjačke cene. Dosadašnje korekcije nisu bile dovoljne, jer su ih apsorbovali upravo proizvodjači. U toku ove godine država nije nijednom reagovala - nije priznala sušu kao elementarnu nepogodu, a pri tom su smanjene subvencije na mleko", kaže Rade Pribićević, direktor korporativnih poslova "Denjub fuds grupe" koja kod nas zauzima oko 35 odsto tržišta mleka.

On napominje da je na tržištu mleka i na svetskom tržištu došlo do pomeranja, izmedju ostalog je povećana potražnja i do 200 odsto na globalnom nivou.

Ako je došlo do globalnih promena na tržištu mleka, kako se pravdaju mlekare, kako to onda Srbija ovu namirnicu nudi po najvišim cenama u odnosu na naše okruženje? Kada je reč o dugotrajnom mleku, naime, litar u Hrvatskoj košta izmedju 65 i 66 dinara, u Makedoniji oko 69, u Bosni i Hercegovini i Sloveniji, staje neverovatnih 51 do 54 dinara, dok se samo u Crnoj Gori može naći za 80 dinara, mada ima mleka i za 60 dinara po litru.

Nove cenovnike su u nedelju istakli uglavnom svi mali trgovci. U Delta maloprodaji se mleko i preradjevine nude po starim cenama, baš kao i u drugim trgovinama većeg formata. Da li je reč o kalkulisanju ili igri živaca, po principu ko će prvi da poskupi, pokazaće nedelja pred nama.

Ovu prethodnu, da podsetimo, izmedju ostalog su obeležili rast evra i poskupljenja južnog voća na pijacama i kalkulisanja trgovaca gde još ima prilike da se "ugrade". Ako budu računali na podatak da više od polovine gradjana Srbije prima platu do proseka koji iznosi oko 28.000 dinara, teško da će imati prostora za to.

U korpi će ubuduće verovatno biti i manje mleka, izuzev u onim porodicama sa malom decom koje će se, zarad skupljeg mleka i jogurta, odreći nečeg drugog, piše "Politika".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image