• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Krivci za udar na dinar ostaće nekažnjeni

Istraživanjima ko je krivac za prošlonedeljni skok kursa, a koji je samo korisnicima kredita najdirektnije izbio iz džepa od nekoliko stotina pa do nekoliko hiljada dinara, Narodna banka se neće baviti, piše "Blic".

Istraživanjima ko je krivac za prošlonedeljni skok kursa, a koji je samo korisnicima kredita najdirektnije izbio iz džepa od nekoliko stotina pa do nekoliko hiljada dinara, Narodna banka se neće baviti, piše "Blic".

U skoku kursa nije, ističu u NBS, bilo nikakvih nezakonitih radnji. Banke su se ponašale u svom tržišnom duhu, a obaveza NBS bila je da reaguje kada je uočila debalans na tom tržištu: reagovala je tako što je iznela četiri miliona evra, a posledica tog njenog činjenja jeste da je, eto, kurs odmah pao.

Srednji kurs Narodne banke Srbije u četvrtak je bio 79,32 dinara za evro. U menjačnicama su evro prodavali po ceni od 80 do 80,20 dinara, a kupovali za 78 do 78,80. U bankama je evro plaćan od 77,34 do 77,73 dinara, a prodavan od 80,11 do 80,90 dinara. Pali su i prodajni i kupovni kurs, s tim što je neuporedivo više pao ovaj po kome se otkupljuje evro.

Tolika razlika izmedju prodajnog i kupovnog kursa je, kažu, stručnjaci, pokazatelj da su očekivanja oko vraćanja stabilnosti naše valute još uvek rovita.

Stampedo kao onaj od prošle nedelje se, naravno, ne očekuje, ali su ipak akteri našeg finansijskog tržišta suzdržani u većim ulaganjima u dinar.

Naše finansijsko tržište je, ukazuje Vladimir Čupić, direktor "Hipo banke", toliko plitko da i najmanji iskok na dnevnom nivou može da napravi teški poremećaj: da se od grudve napravi lavina.

Za tu prošlonedeljnu lavinu, izričit je Čupić, nisu krive banke, odnosno do toga nije došlo tako što su one to izrežirale ili inscenirale.

"Svako ko pokušava da svali krivicu na banke, pravi zamenu teza. Banke bi bile krive da je i pored povećane ponude deviza došlo do skoka kursa. Toga, medjutim, nije bilo. Iskok je, dakle, usledio na ukupnom relativno niskom prometu. Razlog za taj iskok verovatno je bio u pojačanoj nervozi finansijskog tržišta u svetlu i političkih dešavanja i ukupne makroekonomske klime. Da je NBS odmah intervenisala, uradila to što je uradila nekoliko dana kasnije, to bi bilo predupredjeno, odnosno ta oscilacija bi bila neuporedivo blaža", navodi u izjavi za "Blic" Čupić.

Na opasku da su tu vratolomiju sa kursom platiti najdirektnije gradjani, a tako što su im rate za kredite otišle za 10 odsto budući da se iznos množi sa cenom kursa na dan 30. u mesecu, Čupić kaže:

"Optužbe te vrste, da su banke ciljano podigle kurs da bi zaradile 10 odsto na novembarskim tranšama stambenih i ostalih kredita vezanih za evro jesu apsurdne. Pa, da je to tako, onda bi se svakog 28. do 30. u mesecu kurs peo. Zašto bi se to iznimno primenilo u novembru?", zapitao je on.

U Udruženju menjača kažu da nisu imali povećanu prodaju deviza, već tražnju, a računaju da je to zato jer je kod njih povoljnija cena nego u bankama.

Drže se bezuslovno, ističu, propozicija NBS da moraju da prodaju evre, odnosno da ne smeju da se pravdaju manjkom dinara.

U ekonomskim krugovima se sve do kraja decembra očekuje smirivanje deviznog kursa, a po osnovu povećanog priliva koji se očekuje od uplate 360 miliona evra "Verano motorsa" za Robne kuće "Beograd", pa dolaska za novogodišnje praznike gastarbajtera, pa pojačanog priliva upravo u tom kalendaru ukupnih doznaka iz inostranstva.

Jedini poremećaj takve prognoze može da napravi, ogradjuju se, eventualna esklalacija krize oko Kosmeta.

Na Beogradskoj berzi se takodje oporavio i promet i indeksi. Vrednosti trgovanja akcijama bila je oko 3,5 miliona evra, a za nepunih jedan odsto porasle su i cene.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image