• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kanadska nagrada hemičaru iz Srbije

Kanadsko ministarstvo za prirodne resurse nagradilo je naučnika (hemičara) iz Srbije Vasilija Manovića za izuzetno dostignuće u razvoju nove tehnologije za smanjenje emisije gasova "staklene bašte". Manović i petorica njegovih kolega na čelu sa Benom Entonijem nagradjeni su Nagradom sektora energetskih tehnologija i programa za projekat smanjenja emisije ugljendioksida.

Kanadsko ministarstvo za prirodne resurse nagradilo je naučnika (hemičara) iz Srbije Vasilija Manovića za izuzetno dostignuće u razvoju nove tehnologije za smanjenje emisije gasova "staklene bašte".

Manović i petorica njegovih kolega na čelu sa Benom Entonijem jednim od vodećih kanadskih i svetskih eksperata za ekološki efikasno korišćenje fosilnih goriva (ugalj i dr.), nagradjeni su Nagradom sektora energetskih tehnologija i programa za projekat smanjenja emisije ugljendioksida.

Vasilije Manović, koji je, po programu kanadske državne institucije - Nacionalnog saveta za prirodne nauke, inženjering i istraživanje (NSERC) - od 2005. godine na postdoktorskom usavršavanju u kanadskoj prestonici, bavio se ispitivanjem i poboljšanjem hemijskih i fizičkih svojstava kalcijum-oksida koji utiču na efikasnost procesa.

Naučni tim "Kanmeta" (CANMET), energetskog tehnološkog centra u Otavi, prvi u svetu, osmislio je i konstruisao postrojenje pomoću koga je uspešno demonstrirana tehnologija sagorevanja fosilnih goriva pri čemu je emisija štetnih gasova bliska nuli.

Tehnologija se zasniva na upotrebi kalcijum-oksida koji u cikličnom postupku reaguje sa ugljendioksidom pri čemu se taj štetni gas uklanja iz produkata sagorevanja. Tako odstranjen ugljendioksid je pogodan za skladištenje u podzemnim geološkim formacijama ili na dnu okeana.

Novim postupkom emisiju štetnih gasova - glavnih uzročnika globalnog zagrevanja odnosno klimatskih promena - moguće je svesti na prihvatljiv nivo.

Razvojem ove tehnologije emisija ugljendioksida iz termoenergetskih postrojenja koja čini polovinu celokupne emisije ovog gasa na planeti biće znatno smanjena. Troškovi prečišćavanja štetnih gasova takodje će biti manji, a sve to trebalo bi da omogući i zemljama u razvoju da se efikasnije bore za globalno očuvanje životne sredine.

Rezultati istraživanja otavskih naučnika objavljeni su u nekoliko časopisa uključujući i najpoznatiju stručnu publikaciju o životnoj sredini "Envajronmental sajens end tehnolodži" (Environmental Science And Technology).

Vasilije Manović (36), rodjen u Priboju na Limu, diplomirao je (1995), magistrirao (2000) i doktorirao (2003) na Hemijskom fakultetu u Beogradu. Kao naučni istraživač radio je 1996. u Institutu za nuklarne nauke "Vinča". Od 1996. zaposlen je na Rudarsko-geoloskom fakultetu u Beogradu. Docent je na Katedri za hemiju.

"Kanmet" je najpoznatija kanadska naučna ustanova i jedan od svetskih lidera za razvoj energetskih tehnologija. Kanada je jedna od prvih država koja je (1998) potpisala i kasnije (2002) ratifikovala protokol iz Kjota obavezujući se da će do 2012. emisiju gasova "staklene bašte" iz 1990. smanjiti za šest odsto.
Tu obavezu prihvatila je vlada dugo vladajućih (1993-2006) liberala.

Sadašnja, manjinska konzervativna vlada premijera Stivena Harpera koja je na vlasti od januara prošle godine otvoreno najavljuje da tu obavezu nije moguće ispoštovati bez znatnog negativnog uticaja na kanadsku privredu.

Novim "Zakonskim aktom za čist vazduh" konzervativci obećavaju da će emisiju štetnih gasova iz 2006. smanjiti za 20 odsto do 2020. godine.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image