• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rasprava o budžetu za 2008. godinu

Ministar finansija Srbije Mirko Cvetković izjavio je u utorak da predloženi budžet za 2008. godinu obezbedjuje smanjenje učešća rashoda države i javne potrošnje u bruto domaćem proizvodu. Opozicione stranke su se izjasnile protiv predloga, kritikujući ekonomsku politiku vlade.

Ministar finansija Srbije Mirko Cvetković izjavio je u utorak da predloženi budžet za 2008. godinu obezbedjuje smanjenje učešća rashoda države i javne potrošnje u bruto domaćem proizvodu (BDP).

"U budžetu su uravnotežene isplate za socijalne i razvojne potrebe države, koje su uslovljene nasledjenim obavezama prema budžetskim korisnicima i potrebama da se ubrzaju reforme i započnu veliki infrastrukturni projekti", naveo je Cvetković u Skupštini Srbije obrazlažući predlog budžeta za 2008. godinu.

Planirani budžetski prihodi su 639,6 milijardi, rashodi 654,4 milijarde, a deficit 14,8 milijardi dinara.

Budžet je, naveo je Cvetković, radjen na osnovu procena da će rast BDP-a i inflacije u 2008. biti šest odsto, da će biti završena privatizacija društvene imovine i početi privatizacija infrastrukturnih preduzeća, kao i da će biti obezbedjeni povoljniji uslovi za investiranje.

"Uloga fiskalne politike u idućoj godini biće da se smanji udeo javne potrošnje u BDP-u, kako je planirano za 0,8 odsto, kao i da se stvori prostor privredi da se zaduži i investira", naglasio je Cvetković.

On je najavio da će u 2008. godini biti smanjen broj zaposlenih u državnoj službi, kao i da će se kontrolisati plate zaposlenih u republičkim i lokalnim javnim i komunalnim preduzećima.

Za dotacije organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja namenjeno je 165 milijardi dinara, od čega je 127,1 milijarda Republičkom fondu za penzijsko-invalidsko osiguranje, 18,5 milijardi za vojne penzije, 15 milijardi za pomoć nezaposlenima i 4,8 milijardi za Fond za zdravstvo.

"Troškovi za zaposlene čije se plate isplaćuju iz budžeta su 176 milijardi dinara, odnosno izdaci za plate će biti 15,6 odsto veći nego u 2007. godini", rekao je Cvetković a najviše će porasti plate u vojsci.

Za subvencije je planirano 39,6 milijardi dinara, što je šest odsto više nego u ovoj godini. Najviše subvencija će biti dato poljoprivredi - 17,3 milijarde dinara, za Železnice Srbije namenjeno je 10,6 milijardi, za privredu tri milijarde, turizam 2,7 milijardi, a kulturu 0,9 milijardi dinara.

Za Nacionalni investicioni plan (NIP) je, kako je rekao Cvetković, predvidjeno 34,5 milijardi dinara, što je 5,3 odsto manje nego prošle godine, ali će za te potrebe dodatni deo novca biti obezbedjen iz kredita.

Cvetković je naglasio da je za isplatu javnog duga Srbije predvidjeno 800 miliona evra i da je učešće tog duga u BDP-u sada oko 30 odsto.

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Djelić rekao je poslanicima da su u pravu "oni koji kažu da je javna potrošnja velika i to je problem za našu ekonomiju, jer je javna preduzeća potiskuju privatne investicije"č

On je objasnio da se kroz povećanja plata u javnom sektoru stvara lančani efekat i na plate u drugim sektorima.

Opozicija kritikuje predlog

Na predlog budžeta dostavljeno je oko 100 amandmana. Poslanici opozicionih stranaka su najavili da neće glasati za predloženi budžet, navodeći da je on "predizborni" i "radjen samo za potrebe vladajuće koalicije".

Opozicione stranke su se izjasnile protiv predloga, kritikujući ekonomsku politiku vlade.

Budžet za iduću godinu je predimenzioniran, antirazvojni, antireformski, rasipnički i predizborni, ocenili su poslanici LDP-a, navodeći da se kroz budžet ne vide ekonomski i politički prioriteti vlade.

Šef poslaničke grupe LDP Čedomir Jovanović poručio je da vlada mora da snosi odgovornost zbog toga što je inflacija u ovoj godini veća od planirane, kao i da mora podneti račun za potrošnju ovogodišnjeg budžeta.

On je pitao koliko se očekuje stranih investicija u 2008. godini i iz kojih zemalja, i da li će se Srbija konfornitirati sa onima koji treba da investiraju.

Slobodan Maraš (LDP) je upozorio na smanjenje sredstava za Vojvodinu i Savet za borbu protiv korupcije, dok se za obaveštajne službe sredstva uvećavaju za preko sto odsto.

Ministar Cvetković je odgovorio da je za Vojvodinu namenjeno oko 47 milijardi dinara, što čini sedam odsto republičkog budžeta.

Cvetković je objasnio da nije sporno da će budžet Vojvodine raspolagati ovim sredstvima i da nema ništa protiv decentralizacije ali do mere koja ne ugrožava državnost Srbije.

Primedbu o sredstvima predvidjenim za Savet za borbu protiv korupcije, ministar je odbacio kao neosnovanu jer je, kako je rekao, Savet dobio onoliko novca koliko je i tražio.

U ime SRS, Jogovanka Tabaković je ukazala da deo planiranih prihoda i rashoda državne kase namerno nije prikazan u budžetu, koji je, prema njenim rečima, radjen uz instrukcije kancelarije MMF-a u Beogradu.

Ona je ocenila da je budžet verna slika napregnutosti i sukobljenih interesa vladajuće koalicije i zadovoljava samo njene interese.

Predsednik poslaničke grupe manjina Balint Pastor je rekao da će vlada biti odgovorna ako se budžet ne donese u roku, a da su Demokratskoj stranci jedino bitni predsednički izbori. On je kritikovao planirane rashode, posebno kada su u pitanju izdvajanja za poljoprivredu, kulturu i nacionalne manjine.

Poslanik SRS Dragan Todorović je obavestio svoje kolege da u odgovoru Naftne industrije Srbije dostavljenom Administrativnom odboru o platama rukovodstva nisu navedne konkretne cifre, ali je potvrdjeno da direkotr NIS-a i predsednik Upravnog odbora imaju 10 prosečnih plata u tom javnom preduzeću.

On je naveo da su prosečne plate u NIS-u izmedju 50.000 i 60.000 dinara, ocenivši da to znači da rukovodioci imaju od 500.000 do 600.000 dinara.

Zahteve za ukidanje PDV-a na pelene i opremu za bebe, Cvetković smatra diskutabilnim, navodeći da ne veruje da bi ukidanje PDV-a smanjilo cene ovih proizvoda.

Ministarstvo finansija je prema njegovim rečima dalo predloge kako se do smanjenja cena dečije opreme može doći, ali to nije ukidanje PDV-a.

"Ministarstvo je smatralo da je zahtev za ukidanjem PDV-a na bebi opremu sredstvo za postizanje nekog drugog cilja, i zato je dalo predlog koji je mnogo bolji nego da se ukine PDV", istakao je Cvetković.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image