• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stop petardama i pirotehnici!

Novogodišnji i božićni praznici se bliže, a tako i opasna navika da se oni proslavljaju uz bacanje petardi i vatrometom, koji su neretko nanosili povrede ljudima, najčešće deci.

Novogodišnji i božićni praznici se bliže, a tako i opasna navika da se oni proslavljaju uz bacanje petardi i vatrometom, koji su neretko nanosili povrede ljudima, najčešće deci.

Zato je policija pokrenula akciju sprečavanja nelegalne prodaje i oduzimanja baklji, petardi, prskalica i vatrometa na mestima gde se planira organizovani doček Nove godine na otvorenom prostoru, izjavio je Tanjugu zvaničnik MUP-a Srbije Dejan Bošković.

On je rekao da će se kontrola sprovoditi na trgovima, javnim objektima, sajmovima, pijacama i na ulicama gde se prodaje pirotehnika, a trajaće do Srpske nove godine.

Pirotehnika, koja se prodaje na pijacama i nedozvoljenim mestima u većini slučajeva nije ispitana, sumnjivog je kvaliteta pa su zbog toga česte povrede za vreme novogodišnjih praznika
, upozorio je Bošković.

Prema njegovim rečima, Srbija je preplavljena pirotehničkim sredstvima koja se obično nabavljaju "švercom", a uglavnom su poreklom iz Kine i za njihovu upotrebu ne postoji odobrenje ovlašćenih ustanova.

Iako je upotreba pirotehnike strogo zabranjena zakonom, od petardi, baklji, raketa i vatrometa kupljenih na uličnim tezgama svake godine u toku novogodišnjih praznika više desetine gradjana, najčešće maloletne dece, završi u bolnicama sa teškim povredama.

Bošković, koji je i načelnik Odeljenja za kontrolu prometa i prevoza opasnih materija u Sektoru za zaštitu i spasavanja u Upravi za preventivu, objasnio je da sredstva pirotehnike mogu da prodaju samo oni koji su registrovani za promet eksplozivnih materija.

"Oni prethodno moraju biti registrovani za promet oružja i municije, jer samo u takvim prodavnicama, kojih u Beogradu ima nekoliko, kao i na sajmovima, može legalno da se prodaje pirotehnika" istakao je Bošković.

Prema njegovim rečima, pirotehnika se pre ili posle uvoza ispituje, na osnovu čega se daje dozvola za njen uvoz, što treba da garantuje bezbednost.

"Jedna od mera suzbijanja nelegalne prodaje je oduzimanje pirotehničkih sredstava, ali dodatni problem predstavlja i zastarelost zakona koji reguliše ovu oblast u kome bi trebalo doći do nekih izmena", rekao je Bošković.

Šverceri petardi se gone po zastarelom Zakonu o prometu eksplozivnih materija iz 1985. koji predvidja blage kazne.

Novčanom kaznom od 10.000 do 800.000 dinara kažnjava se pravno lice ukoliko stavi u promet eksplozivnu materiju za koju nije pribavljeno stručno mišljenje od proizvodjača o njenim osobinama i ako nema uputstvo o načinu upotrebe.

Pojedinac koji nabavi ili upotrebi eksplozivnu materiju za čije stavljanje u promet nije izdato odobrenje kažnjava se novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili kaznom zatvora.


Kada ima osnova, za pravno lice se piše prekršajna i krivična prijava, a za fizička lica važi oduzimanje i eventualno gonjenje preko Ministarstva trgovine.

U toku prošlogodišnjih praznika izvršene su 223 vanredne kontrole ovlašćenih prodavnica i štandova na sajmovima i uličnih prodavaca i tada je od fizičkih lica koja nisu imala odobrenje za nabavku oduzeto oko 2.852.636 komada raznih pirotehničkih sredstava.

Prošle godine, najviše pirotehničkih sredstava je oduzeto u Pančevu, Beogradu, Užicu, Subotici, Novom Sadu i Nišu.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image