Porođaj je protekao u najboljem redu, a majka i novorođenče su dobro.

"Uslovi u porodilištu su zaista sjajni, ovde radi ekipa vrhunskih lekara, uspeli smo da nakon 15 godina stavimo u potpunu funkciju porodilište u Pasjanu. Žene neće više morati da idu da se porađaju od Vranja, Kosovske Mitrovice do Leskovca i Niša", rekao je Perić.

On je naglasio da se godišnje u Kosovskom pomoravlju rodi oko 350 beba i da je stavljanje u funkciju porodilišta, koje je redinom januara predao na upotrebu premijer Srbije Aleksandar Vučić, korak u pravcu opstanka srpske zajednice na ovom području.

Deca iz Pomoravlja više se neće rađati u Nišu, Vranju ili Prokuplju, već tu blizu svojih domova u Pasjanu, rečeno je u Kancelariji za Kosovo i Metohiju povodom rođenja prve bebe u porodilištu u Pasjanu.

Rezultat zajedničkih napora Kancelarije za KiM, Ministarstva zdravlja Vlade Srbije, više srpskih lokalnih samouprava na KiM, kao i predstavnika Srba u privremenim institucijama samouprave u Prištini, jeste potpuno stavljanje u funkciju porodilišta u Pasjanu, smatraju u Kancelariji za KiM.

"Posle nekoliko meseci borbe sa nepredviđenim i neočekivanim problemima, već nekoliko dana u potpunosti funkcioniše ginekološko-akušersko odeljenje Zdravstvenog centra Gnjilane u Pasjanu.

Od januara ove godine, nakon što je bolnicu otvorio premijer Vučić, radile su u punom kapacitetu ginekološka, pedijatrijska i internistička ambulanta, kao i jedna od najsavremenijih laboratorija na ovim prostorima. Usled više problema tehničke prirode, koje smo konačno uspeli da otklonimo, izvesno vreme porođajna sala nije bila u upotrebi", objasnili su iz Kancelarije za KiM.

Vlada Srbije nastaviće da ulaze u zdravstvo na KiM, jer je to jedna od ključnih oblasti koje će osigurati uslove za dostojanstven i dugovečan život našeg naroda na tom prostoru, poručili su iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Iz porodilišta u Pasjanu poručuju da vrata porodilišta nisu otvorena samo za Srpkinje već i za majke drugih nacionalnosti.