• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SAD: Najveći rast cena za 34 godine

Rekordno visoke cene benzina podstakle su tokom novembra rast velikoprodajnih cena u SAD na najviši mesečni nivo u protekle više nego tri decenije, ali je maloprodajna aktivnost, i uprkos tome, proteklog meseca bila neočekivano jaka

Rekordno visoke cene benzina podstakle su tokom novembra rast velikoprodajnih cena u SAD na najviši mesečni nivo u protekle više nego tri decenije, ali je maloprodajna aktivnost, i uprkos tome, proteklog meseca bila neočekivano jaka, objavljeno je u Vašingtonu.

Podaci američkog ministarstva za rad pokazuju da su velikoprodajne cene prošlog meseca uvećane visokih 3,2 odsto, što je najveći mesečni rast u protekle 34 godine, prenele su agencije. Rast velikoprodajnih cena je sa bezmalo 35 odsto prouzorkovan višim cenama benzina.

Ne računajući uticaj poskupljenja hrane i benzina, inflatorna stopa, ako se ima u vidu rast cena u velikoprodaji, uvećana je tokom novembra 0,40 odsto, ili dvostruko više nego što se očekivalo.

Loša vest, u vidu izveštaja o snažnom rastu velikoprodajnih cena, praćena je, medjutim, istovremenim saopštenjem ministarstva trgovine o solidnom uvećanju novembarske maloprodaje za 1,2 odsto. Novembarski uspon maloprodaje bio je najveći u proteklih šest meseci i usledio je usled uspona plasmana u robnim kućama, prodavnicama odeće i nameštaja širom SAD.

Neki ekonomisti veruju da će bolji od očekivanih rezultati američke maloprodaje u novembru smanjiti zabrinutost koja vlada u pogledu mogućnosti da se tekuće usporavanje rasta vodeće svetske ekonomije pretvori u recesivno i krizno stanje.

Pesimistički tonovi u oceni mogućnosti daljeg rasta američke privrede uvećali su se nakon sve izraženijih negativnih posledica krize koja je letos buknula zbog nemogućnosti mnogih Amerikanaca da uredno otplaćuju ranije odobrene bankarske zajmove za nabavku kuća i drugih nekretnina.

Kreditna kriza u SAD praćena je i oštrim rastom cena nafte i drugih ključnih energenata na svetskom tržištu, što je, prema oceni finasijskih analitičara, još više podgrejalo pesimičke procene o budućim izgledima američke privrede.

Taj pesimizam je uočljiv i na osnovu pada potrošačkog poverenja, tokom novembra, na najniži mesečni nivo u protekle dve godine. Analitičari takodje upozoravaju da visok rast velikoprodajnih cena nije ograničen samo na energetiku, već bi mogao da zahvati i mnoge druge privredne sektore.

Šef ekonomista poznate njujorške kompanije "Standard i Purs" Dejvid Vis je ocenio da i Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) pokazuje neku vrstu zabrinutosti zbog rasta inflacje. Vis smatra da se sada može uočiti "oticanje" inflacije iz energetskog u neke druge sektore američke privrede, što je u svakom slučaju nepovoljno.

Predstavnica Bele kuće za odnose sa javnošću Dejna Perino je, medjutim, izjavila da jedan loš izveštaj o inflaciji (rast velikoprodajnih cena u novembru) "ne pravi trend". "Inflacija je ostala neobično niska, čak i kad se imaju u vidu visoke cene energenata", rekla je Perino, uz opasku da Bela kuća ima poverenja u mere koje, u cilju postizanja stabinosti cena, može da preduzima Fed.

Američka emisiona banka je u protekla tri meseca bila prinudjena da tri puta snižava baznu kamatu, za ukupno jedan odsto, u nastojanju da domaćoj privredi pomogne i spreči izraženiji pad ekonomske aktivnosti.

Postoji i mišljenje da je najnovije blago snižavanje bazne kamate Fed - objavljeno 11. decembra, za četvrt procenta, na 4,25 odsto - usledilo zbog bojazni rukovodstva ove finansijske institucije od jačanja inflatornih tendencija, ukoliko se glavna bančina interesna stopa bude naglo smanjivala.

Ekonomista Vis smatra da će bolji od očekivanih rezultati američke maloprodaje u novembru verovatno podstaći analitičare da poboljšaju svoje procene o privrednom rastu u periodu oktobar-decembar na nešto više od jedan odsto.

Grupa nezavisnih američkih ekonomista, uključjući i bivešeg šefa Feda Alana Grinspena, smatra da će se stopa američkog privrednog rasta usporti, tokom poslednjeg tromesečja, na 1,5 odsto, a možda i manje od toga.

Ima i ekonomista koji procenjuju da će privredni rast u SAD tokom poslednjeg ovogodišnjeg kvartala biti niži od jedan odsto, jer veruju u osetniji pad potrošačke tražnje koja obuhvata oko dve trećine ekonomske aktivnosti.

Grinspen, koji je na čelu Feda proveo više od 18 godina, a povukao sa predsedničke funkcije početkom februara 2006, takodje upozorava da američkoj privredi preti usporavanje, a možda i recesija. On je, doduše, na direktno pitanje hoće li se američka privreda uskoro suočiti sa prvim recesivnim talasom nakon 2001. odgovorio da je još "rano da se to kaže", ali da je "prevaga" u tom pravcu sve uočljivija.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image