• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlada prihvatila jedan amandman na budžet

Poslanici opozicije su u Skupštini Srbije tokom rasprave o amandmanima na Predlog zakona o budžetu za 2008. godinu izneli niz zamerki na izdatke iz državne kase, a od dostavljenih 108 amandmana vlada je prihvatila jedan. Planirani prihodi su 639,6 milijardi dinara, rashodi 654,4 milijarde, a deficit 14,8 milijardi dinara.

Poslanici opozicije su u Skupštini Srbije tokom rasprave o amandmanima na Predlog zakona o budžetu za 2008. godinu izneli niz zamerki na izdatke iz državne kase, a od dostavljenih 108 amandmana vlada je prihvatila jedan. Po predlogu budžeta, planirani prihodi su 639,6 milijardi dinara, rashodi 654,4 milijarde, a deficit 14,8 milijardi dinara.

Poslanici opozicije izneli su niz zamerki na izdatke u budžetu, metodologiju budžetskog knjigovodstva, finansiranje mnogih kancelarija i agencija, troškove putovanja državnih funkcionera.

Radikali su ukazali da je 2005. godine promenjena metodologija budžetskog knjigovodstva, prema kojoj se otplata javnog duga ne uklapa u budžetsku potrošnju, što omogućuju prikazivanje malog budžetskog deficita, a u prethodnim godinama i suficita. Prema rečima poslanika te stranke Jorgovanke Tabaković, "gotovo je uvredljivo da se u Zakonu o budžetu na jednom mestu kao izvori za finansiranje budžetske potrošnje nadju krediti koji su obaveza budućih generacija, donacije koje su navodno bezuslovni pokloni a prihodi od prodate imovine troše na pokriće budžeta".

Aleksandra Jerkov iz Lige socijaldemokrata Vojvodine predložila je amandman kojim se iznos predvidjen za putovanja predstavnika Skupštine Srbije od 100 miliona dinara preusmerava na Savet za borbu protiv korupcije, sredstva namenjena Avio službi vlade za obolele od raka, 20 miliona predvidjenih za usluge po ugovoru u okviru Vojno-obaveštajne službe za zaštitu životne sredine, a 200 miliona, koliko je predvidjeno za usluge po ugovoru u okviru Ministarstva spoljnih poslova za pridruživanje EU.

Poslanik Vladan Batić (DHSS) predložio je amandman koji se odnosi na smanjenje troškova potpredsednika vlade, sa 19,9 miliona dinara na 9,99 miliona dinara. On je tražio da se smanje troškovi putovanja generalnom sekretarijatu vlade, sa 69 miliona na 19 miliona, dok je za Savet za borbu protiv korupcije predložio povećanje sredstava namenjenih za usluge po ugovoru, sa 4,7 miliona na 14,7 miliona dinara. Batić je predložio da budžetska sredstva namenjena Službi za upravljanje kadrovima i Avio službi vlade budu ukinuta jer su, kako je naveo, suvišna i bespotrebna.

Vlada je prihvatila amandman koji su podneli poslanici Nada Kolundžija i Marko Djurišić, predlažući da se iznos od 230,6 miliona dinara, koliko je budžetom predvidjeno za zarade zaposlenih u skupštinskim službama, poveća na 323,66 miliona dinara. Ta sredstva bila bi obezbedjena umanjenjem predvidjenog novca za naknade u naturi, sa 1,05 miliona na 550.000 dinara, stalni troškovi bi bili smanjeni sa 127 miliona na 94 miliona dinara, usluge po ugovoru sa 167,3 na 122,8 miliona, specijalizovane usluge sa 5,4 miliona dinara na 50.000 dinara, a troškovi materijala sa 114,5 miliona na 85,12 miliona dinara.

Poslanik Dragan Vujadinović (DS) je naveo da je krajem septembra javni dug iznosio 9,35 milijardi evra, ali da ne treba zaboraviti da je javni dug po osnovu stare devizne štednje 2000. godini iznosio 120 odsto u odnosu na bruto društveni proizvod, 2006. godine taj dug je bio 34,8 odsto a plan je da 2010. godine iznosi 20,1 procenat BDP-a. On je podsetio da je dug po osnovu stare devizne štednje nastao "daleko pre DOS-a i pre tajkuna", u vreme vladavine socijalista i radikala koji nisu vratili taj dug. Vujadinović je predočio da je država odlučila da taj dug vrati, iako je činjenica da su se, ulažući u "Jugoskandik" i "Dafiment banku", gradjani zapravo kockali.

Poslanik socijalista Borka Vučić istakla je da je ona direktno učestvovala i od početka bila "u priči" o deviznoj štednji, dodajući da se s tim problemom borila 20 godina. Ona je navela da je "štednja otišla tamo gde je u tom momentu moralo da se ide", dok je 90 odsto zajma plasirano u poljoprivredne projekte. Vučićeva je ukazala da je u sporu koji je Slovenija vodila protiv Beogradske banke, optužujući je da je potrošila 790 miliona marka na staru deviznu štednju, dokazano da ta banka nije potrošila staru deviznu štednju.

Ministar finansija Mirko Cvetković, odgovarajući na pitanja poslanika i njihove predloge sadržane u amandmanima, istakao je da će javnim dugom upravljati posebno formiran sektor u odkviru trezora, a planirano je da u 2009. godini on preraste u upravu. Cvetković je naveo da je najveća pojedinačna stavka isplata stare devizne štednje, ali je naglasio da se budžet ne bavi time da li je ona potrošena na pravilan ili nepravilan način.

Ministar finansija je, odgovarajući na primedbe poslanika iz Vojvodine u vezi sa finansiranjem severne pokrajine, naveo je da je potpuno siguran da je budžet u potpunosti ispoštovao ustavne odredbe koje se na to odnose.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image