Policija je, kako nezvanično saznaje RTS, sprečila i grupu vernika da priđe akumulaciji Rovni.
Punjenju brane, što podrazumeva i potapanje Gračanice, zadužbine Nemanjića iz 15. veka, protivi se grupa vernika, koju mesecima predvodi Dragan Davidović, raščinjeni monah SPC Antonije zbog podrške takođe raščinjenom episkopu Artemiju (Radosvaljeviću), prenosi Beta.
Oni su, uz stalna dežurstva za odbranu Gračanice, u Valjevu u nekoliko navrata organizovali proteste kako bi sprečili i zagađivanje izvora pitke vode iz kojih se snabdeva Valjevski vodovod.
Saglasnost za potapanje Gračanice dali su svojevremeno sada pokojni vladika Jovan (Velimirović) i Lavrentije (Trifunović), pa je u obližnjem selu Tubravić podignut novi hram.
Sadašnji vladika valjevski Milutin (Knežević) molio je vlasti da se brana Rovni ne puni do kvote 363 metra već do 333 metra kako bi se izbeglo potapanje bogomolje, koju je on proglasio manastirom.
U portu je, kako je prethodno javio "Alo" stiglo pet policijskih džipova, a narod koji je tu već danima stražario potrpan je u džipove i odveden. Među nekolicinom vernika najviše je bilo žena i dece, naveo je portal lista.
Policija je, kako je navedeno, razvalila vrata manastira i počela sa iznošenjem preostalih ikona, a na licu mesta nalazi se i bager koji ruši konak.
Prema rečima jednog od prisutnih kamioni odnose daske od pomoćnih prostorija manastirskih u kojima je narod spavao proteklih meseci, prenose lokalni mediji.
Preostali neobeleženi grobovi oko manastira sravnjeni su, a iz manastira iznesen veći deo ikona i ostalih crkvenih stvari.
Cela ova akcija sprovedena je kako bi bila nastavljena gradnja veštačkog, akumulacionog jezera Rovni, svojevrsnog valjevskog "skadra na Bojani", projekta koji se realizuje još od 1988. godine.
Izgradnja ove brane, koja je trebalo da reši problem pijaće vode u valjevskom kraju, u više navrata je započinjana, pa zaustavljana zbog ratova i krize. Veliki novac međunarodne zajednice i EU uložen je u projekat, a da, kako tvrde borci za zaštitu prirodne sredine, niko ne zna gde su pare utrošene.
U međuvremenu, Valjevo je rešilo problem sa pijaćom vodom, pa je izgradnja brane obesmišljena, tvrde ekolozi. I pored toga, neko insistira da se gradnja nastavi i to po novim nacrtima, prema kojima bi nivo akumulirane vode bio znatno viši u odnosu na početni projekat. Ekolozi upozoravaju na katastrofalne posledice koje bi nastale po Valjevo i okolna mesta ako bi došlo do izlivanja brane, ali i da bi izgradnjom prema strom projektu okolina bila zaštićena od izlivanja, a manastir zvani Valjevska Gračanica sačuvan.
Manastir Sv. Arhangela Mihaila u selu Gračanica podno Povlena, nalazi se na ušću reke Sušice u Jablanicu. Kao manastir, Gračanica se pomonje u turskim popisima iz 1560. godine ali pojedini grobovi ii delovi konaka u neposrednoj blizini svedoče da crkva potiče iz 15. veka. Na mestu starog manastira podignuta je skromna crkva verovatno pre 1926. godine. U oltarskom delu crkve sačvani su tragovi starijeg živopisa u dva sloja, što pokazuje da je crkva podignuta delom na temeljima starije srednjevekovne građevine, piše “Alo”.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Sloboda Mićalović ima povrede glave: Otkriveno stanje poznate glumice nakon tuče u Zemunu