• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uzeli otpremnine pa tužili firme za zaostale plate

Izvor mondo.rs

Bivši radnici firmama u restrukturiranju blokiraju račune tužbama za isplatu zaostalih primanja, što otežava rad i opstanak zaposlenih.

Sa računa "Simpa" iz Vranja od februara je skinuto oko 230 miliona dinara zbog čega firma radi sa 60 odsto kapaciteta, navodi RTS.

Firme obično ne daju socijalni program radnicima koji su ih tužili za neisplaćene zarade, međutim 500 bivših radnika "Simpa" prvo je uzelo novac za socijalni program, a onda tužilo firmu tražeći neisplaćene zarade.

Hiljadu i po radnika "Simpa" uzelo je socijalni program u aprilu i otišlo iz firme. Trećina njih je posle toga tražila sudsku naplatu potraživanja za ovu godinu. Za 230 miliona dinara koje su naplatili, firma je mogla da nabavi repromaterijal za dvomesečnu proizvodnju u punom kapacitetu, ili da isplati tri bruto zarade svim zaposlenima.

Slađan Disić, generalni direktor "Simpa" kaže da to predstavlja vrlo ozbiljan problem i da je poremetilo likvidnost u poslovanju.

"To je jedini razlog zašto u ovom trenutku ne možemo da u potpunosti koristimo kapacitete i što ne možemo u potpunosti da prihvatimo sve narudžbe koje imamo od kupaca i u zemlji i u inostranstvu", kaže Disić.

I radnicima koji su ostali "Simpo" duguje više plata, a neki od njih za to krive bivše kolege.

"Mislim da to nije fer. Pristižu tužbe od naših bivših kolega koje su do juče radili ovde, uzeli po pet-šest hiljada evra od socijalnog i novac koji nam je neophodan za repromaterijal, isplata ličnih dohodaka radnika koji rade ovde odlazi na te tužbe", kaže radnica Gordana Stamenković.

Ivan Novković, radnik rekao je da sa njihove strane postupak nije valjan upravo iz tih razloga što je većina tih radnika mnogo dobila od "Simpa" jer su imale dobre plate, zaposlili svoju decu i najbliže članove porodice.

Radnici koji su uzeli socijalni program i tužili firmu nisu hteli pred kamere, a direktor kaže da neki od njih nagovaraju i one koji su ostali, da tuže firmu. Kompanija zaposlenima nudi reprogram isplate osam prošlogodišnjih zarada u narednih 14 meseci. Većina je to prihvatila.

Dragan Stevanović, državni sekretar Ministarstva privrede kaže da se država maksimalno trudi da firmu stavi na noge.

"Neko ko više nema veze sa tom firmom dovodi to u pitanje. Zato sporazumi imaju smisao da se zaštiti i imovina i oni koji ostaju u tim preduzećima", kaže Stevanović.

Problem likvidnosti moraće da se reši dogovorom direktora i radnika, a sigurno je samo to da su u pravu i bivši radnici, koji sudski naplaćuju dugove, i sadašnji, koji rizikuju neisplaćene zarade verujući rukovodstvu i u oporavak firme.



Komentari 31

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

polaris

Pre nego što su napustili Simpo kroz socijalni program 1,600 radnika je potpisalo ugovor o reprogramu dugova na ime zaostalih plata iz 2014 (7 i po plata) pri čemu su se obavezali da neće tužiti firmu do kraja 2016 čak iako ona ne bude poštovala utvrđenu dinamiku isplate. Dug iz 2015 nije bio predmet ugovora pa su oni naplatili svoje zarade na osnovu platnih listica blokiravši racun firme. Prekid radnog odnosa nastupio je negde sredinom aprila. Do tog trenutka firma im je dugovala 2 cele plate za 2015. Ako uzmemo da je prosečna plata u Simpu bila u bolja vremena negde oko 32.000, prostom računicom dolazimo do sume od 3,6 miliona dinara. Čak i ako bi računali bruto plate i troškove sudskih izvršitelja suma nikako ne može da pređe 6 miliona. A pominje se iznos od 230 miliona. Dakle, ili direktor laže ili su neisplaćene zarade sudski naplatili oni čija je plata mnogo veća od prosečne. A bilo je onih koji su primali i po 1,2 miliona mesečno. A što se tiče onih koji su ostali njima firma duguje 4 cele plate za 2015 i 7 i po iz 2014 za koje su ( dobrovoljno :) ) potpisali da neće tužiti firmu sve do poslednjeg dana roka utvrđenog ugovorom - 1. juna 2017. Šta mislite, ko je bolje prošao? I još nešto, rukovodstva svih firmi u restruktuiranju imala su zadatak da izrade plan za revitalizaciju firme (RPPU ili kako ga već zovu). Zašto nisu predvideli i ovu mogućnost? Zar su mislili da će se radnici odreći svojih plata? I šta ako i preostalih 1,100 bivših radnika sudski naplati svoja potraživanja? Još koliko će novca biti skinuto sa računa firme? Po računici koju su nam prezentovali direktor Disić oko POLA MILIJARDE DINARA!

Dejan

Pa nisu oni bili volonteri u tim firmama, vec su radili za platu. Tako da je poprilicno fer da tuze firmu i traze platu koju su posteno zaradili.

Zoki75

Niko ne spominje troskove postupka naplate potrazivanja preko suda / izvrsitelja koje snosi izvršni dužnik-Simpo: Da navedem samo neke od njh: Nagrada za rad izvršitelja : - nagrada za pripremanje i vođenje predmeta, - nagrada za pojedinačno preduzete radnje i - nagrada za uspešnost sprovođenja izvršenja. Trosak NBS za blokadu racuna izvršnog duznika Sudski troskovi/takse: Kamata itd itd.... Od tih para se mogu isplatit zaostala plate iz ove godine svim bivšim a i sadašnjim zaposlenim radnicima i menadžerima.

special image