Priliku da se igraju sa atmosferskim pritiskom i naelektrisanjem, da prizivaju pravog duha iz boce uz pomoć niza hemijskih reakcija ili da otkriju kako zagospodariti vatrom, imaće učenici iz više od stotinu osnovnih i srednjih škola iz Srbije, koji će 25. septembra učestvovati na BASF-ovom Igralištu za inovacije, saopštili su organizatori.

Naučna manifestacija koja povodom proslave 150 godina od osnivanja BASF-a putuje Srednjom Evropom za nešto više od nedelju dana doputovaće i u Beograd, a prostor ispred Kombank Arene biće pretvoren u interaktivno igralište za edukaciju mladih u oblasti prirodnih nauka.

Na površini od oko 1200 metara kvadratnih biće smeštene hemijske laboratorije, virtuelne učionice za naučno-popularna predavanja, interaktivni muzej napravljen od recikliranog brodskog kontejnera, prostori za demonstracije i izvođenje ogleda, kao i naučni šator, u kome će se posetioci upoznati sa nekim od osnovnih zakona fizike.

 Program je koncipiran tako da traje sat i po vremena, nakon čega se grupe učenika smenjuju, a trajaće od 17 do 1 čas posle ponoći. U pratnji profesora kao i studenata-mentora sa Hemijskog fakulteta u Beogradu, nakon završetka prvog dela programa, učenici će biti u prilici da posmatraju niz zabavnih eksperimenata koje studenti Hemijskog fakulteta izvode u okviru manifestacije „Noć hemije i magije“.

Pokazaćemo im kako se pravi slonovska pasta za zube, koliko su interesantni eksperimenti sa fluorescentnim bojama i kako nastaje ljubav. Otkrićemo im tajne kontrolisanja plamena i pokazati im kako da vodu pretvore u vino“, objašnjavaju Aleksandar Đorđević i Jelena Dragojlović, demonstratori koji će izvoditi oglede.

U naučnom šatoru Centra za promociju nauke izvodiće se niz eksperimenata iz fizike, gde će se đaci između ostalog igrati i sa influentnom mašinom i naelektrisanjem, atmosferskim pritiskom i vakuumom u staklenom zvonu, a biće u prilici i da upoznaju fiziku balona pravljenjem zida od sapunice.

Na Igralištu za inovacije biće predstavljeni i naučni eksperimenti za najmlađe, koji se izvode u okviru BASF-ovog projekta „Kids’ Lab - Molekul je kul“, koji je ove godine počeo da se realizuje i u Srbiji, čime smo postali 36. zemlja sveta koja je uključena u ovaj edukativni program.

Tokom čitave večeri, grupa profesora će održati nekoliko naučno-popularnih predavanja, kojima će nam otkriti kako nas greju ronilačka odela, kako nauka pomaže u pravljenju sportske opreme i koje se sve tajne kriju u ženskoj kozmetici.

„BASF je veoma posvećen edukaciji mladih i to čini konstantno širom sveta. Shvatiti značaj nauke u svakodnevnom životu, razumeti pojam održivog razvoja i u krajnjem početi delati održivo, u narednim godinama biće ključno za očuvanje načina i stila života na koji smo navikli. Zbog toga je neophodno decu približiti čarobnom svetu hemije i fizike i usaditi im svest o značaju nauke za budućnost čovečanstva, jer je to jedini način da izgradimo bolji i lepši svet i za njihovu decu“, ističe Miroslav Brnjak iz BASF-a.